Dövme yapmak ve yaptırmada ki sakıncalar nelerdir?

Son zamanlarda dövme yaptırmak moda oldu. Başta artist ve sanatçıların yaptırdığı dövme, gün geçtikçe özenti olarak yayılıyor.
Pek çok sakıncası olan sarılıktan alerjiye, AİDS ten kan hastalıklarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkaran dövme, dinen yasaklanmıştır.
Allah Rasûlü, dövme yaptırmayı ve yapmayı yasaklamıştır. Hatta lanetlemiştir. Şöyle buyurur:
-“Allah; dövme yapana, yaptırana lanet etsin.”(Buharî, Libas:82)
-“Takma saç takana, taktırana, bedene dövme yapan ve yaptırana Allah lanet etsin.” (Ramuz el-Ehadis:347/8)
-“Sırf güzelleşmek için dövme yapan ve yaptırana, yüzünden tüy yolan ve yoldurana, dişlerini seyreltip inceltene böylece Allah’ın yarattığını değiştirenlere Allah lanet etsin.”(Müslim Libas:120) + (Riyaz üs-Salihın:3/205)
Dövmede boyalar deri altına yerleştiği için ömür boyu çıkmaz. Bunun için dövme için “fıtrata vurulan kara leke” denmiştir. Dövmede cünüplük gitmez.
“Ayağına gül dövmesi yaptıran genç kız enfeksiyon kapmış, komaya girmiş, bacağının kesileceği bildirilmiştir.”(11-Aralık-2009- Yeni Şafak)
Dr. Ülgen Poyraz, “dövme yaptırmanın granülazyon bozukluğuna yol açabileceğine” değindi ve şöyle dedi:“Eğer kullanılan boyanın niteliği de kötüyse sonuçları kötü olabilir. Üstelik bu, iğnelerle yapıldığı için hepatit(sarılık), AIDS gibi kan yoluyla geçen hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.”(13-09-1997-Akit)
Bütün olayların yayılması, taklit hastalığından ileri gelmektedir. İdealsizlik, dengesizlik etkili oluyor. Taklit öyle bir hastalık ki, şekil benzerliği ruh benzerliğine götürüyor, insanı kendisi olmaktan çıkarıyor.


Bu yazıyı 503 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.