Nişan İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Nişan nedir?
      Nişan, evliliğe ilk adımdır, ad koymadır. Nişan evlilik akti değildir. Nişan, evlilik yerine geçmez. Nişan daha çok düşünme devresidir.
Nişan bozulacak olursa nişan hediyeleri hibe sayılır. Yenilen içilen giyilen şeyler istenmez. Ancak takılan altın, pırlanta gibi şeyler geri istenir.
Geçerli bir sebep olmadan nişanı bozmak veballi bir iştir. Onun için nişandan önce iyi araştırılmalı ve iyi bir seçim yapılmalıdır. Bu bir mal almaya benzemez.
Bir atasözünde:’’İşini, aşını, eşini bil’’ denmiştir.
Nişanda denklik, iyi huyluluk aranmalı, kötü alışkanlıklar iyi araştırılmalıdır.
Ayrıca nişanın arkasına sığınılarak evliler gibi yaşanamaz. Nişanlılar birbirine helal değildir. Atalarımız:’’Gelin ata binmiş nasip aramış’’ demişlerdir.
Bir hususta evliliği geciktirmek, nişanı unutmak doğru değildir. Uzayan nişan, çoğu zaman evliliğe götürmez. Kırgınlıklara neden olur.

Eş nasıl seçilmelidir?
      Eş seçimi, pazardan, çarşıdan mal almaya benzemez. Evliliğin uzun ömürlü olabilmesi için eşlerin iyi seçilmesi gerekir.
Eş olarak erkek seçilirken evi geçindirebilir mi? Kötü alışkanlıkları var mı? Ahlakı, inancı var mı? Eşine sadık kalır mı? Çocuklara baba olabilir mi diye iyi araştırılmalıdır. Gözü kapalı evlilik olmaz.
Damat adayına, gelin adayına büyüklerin gözü ile bakılırsa daha az yanılma olur.
Erkekte anahtar arama yerine mesleği var mı? Ahlakı güzel mi? Nasıl bir geçmişi var diye aranırsa daha uygun olur.
Yuvayı dişi kuş yapar derler. Kadın yalnız güzelliğinden dolayı tercih edilmemelidir. Çünkü ahlaksız güzel yüz beş para etmez derler. Kadın eş olarak seçilirken; ciddi, haya sahibi, iffetine düşkün, çocukların anası olabilecek ölçüleri ile seçilmelidir. Bir de kadının geçmişi temiz olmalıdır. ‘’Alışmış kudurmuştan beterdir’’ derler.
‘’Allah’ı olmayanın ahlakı olmaz’’ derler. Ölçü, fizik, müzik değil inanç, ahlak, kişilik sahibi olan bir kızla yapılan evlilik mutlu bir evlilik olacaktır.

Kadınla erkeğin evliliğinde hangi konularda denklik aranmalıdır?
      Evlilikte kadınla erkek arasında denklik olmazsa evlilik yürümez. Denklik şu konularda aranır:
-İnançta,
-Soy sopta,
-Malda,
-İlimde, tahsilde,
-Ahlakta, güzellikte,
-Yaşta denklik olmalıdır.
İnanan biri, inanmayanla ahlaklı, ahlaksızla bir aile yuvasını ayakta tutamaz. Allah Kur’an’da iffetli, gizli dostlar edinmemiş, inançlı zina etmeyen temiz kimselerle evlenilmesini emreder.

Görmeden evlenmek, nişanlanmak doğru mu?
      Peygamberimiz uzun süre görmediği birine:’’Hala evlenmedin mi?’’ demiş. ‘’Evleneceğim deyince baktın mı? Gördün mü diye sormuştur.
Evlenme niyeti ile bakmakta konuşmakta günah yoktur. Evlenilmeden iyice araştırılmalı, düşünerek karar verilmelidir.
Acele ile görmeden nişanlanıp sonra bırakıvermekte günah vardır.

Karşı cinsten birine bakmak ne zaman günah olur?
      Bakmakla görmek birbirinden farklı şeylerdir. İslamda şehvetle bakmak ve bakılmasına sebep olmak yasaktır.
Bakmak bir çok kötülüğün sebebidir. Bunun için Allah: ‘’Mü’minlere de ki gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar’’ (Nur:30-31) buyurmuştur.
Kadına da güzelce örtünmesi, tanınıp, tacize meydan vermemesi emredilmiştir. (Ahzab:59)
Organlar yaptıklarından sorulacaktır. (İsra:36) Dinlemek kulağın zinası, söylemek dilin zinası, dokunmak elin zinası ve bakmakta gözlerin zinasıdır.
Kötü niyetle bakmak, dönüp dönüp bakmak günahtır.

Evlilik öncesi flört etmek evlilik için faydalı mıdır Zaralı mıdır?
      Flört evlilik için zarar verir. Flörtle gidilen evlilik sağlam temellere oturmaz. Flört nikahsız evliliktir. Flörte alışan nikahtan sıkılır. Flört yapanlar eşlerine güvenemezler. Her an başkaları ile olabileceğini düşünebilirler. Evlendikten sonra birbirinden çabuk bıkıverirler.
Flört, bir nevi metres hayatıdır. Toplumda zina artar, ihanet artar, boşanmalar artar. Gülüm balım günleri geride kaldığı için evlenince çabuk bıkarlar.
Flört sonu ortada bırakılanlar kötü yola düşerler ya da intihar ederler. Flörtte sınır aşıldığı için ahlak duyguları ölür. Yani flörtle mutlu bir aile yuvası kurulamaz.
Nişan nikah yerine geçer mi? Nişan da nikah olur mu?
      Nişan, evlenilecek veya evlilik demek değildir. Nişanlanmak evlilikteki hiçbir şeyi meşrulaştırmaz. Onun için nişanlılar, evli gibi davranamazlar. Nişan tanıma devresidir. Karar vermek için bir zamandır.
Nişan, bazı kötü niyetliler için kılıf olarak kullanılmakta, flörte zemin hazırlanmaktadır.
Nişan sözdür, yasaklar ise daha çok kadını korumaya yöneliktir.
Bazen nişanla beraber nikah kıyılıyor ki konuşacaklar günaha girmesinler diye. Bu yanlıştır.
Nikah kıyılırsa, iki tarafa da görevleri yerine getirme sorumluluğu doğar. Eğer ayrılırlar da erkek boşamazsa o zaman kadın nikah üstüne nikah olmayacağından bir başkasıyla evlenemez.
Nişanı bozma imkanı vardır. Ama nikahı bozma imkanı yoktur. Günaha girilmesin diye kıyılan dini nikah iki tarafı da büyük günahlara sokabilir. Onun içindir ki resmi nikahtan önce dini nikah kıyılmamalıdır.


Bu yazıyı 8.237 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.