Peygamberimizin (sav) in kimlere mektup yazdığını ve ne yazdığını biliyor musunuz?

Peygamberimiz davet ve tebliğe görevini yaparken uzaklara mektup göndermiştir. Sırasıyla bunlar:

1. Habesistan kralı Necaşiye gönderilen mektup: müşriklerin zülmü artinca bir grup müslümanı amcasının oğlu Cafer(ra)ın başkanlığında habesistane gönderdi. “Rasülullah Muhammed den Habeşlilerin kralı Necaşiye” diye başlayan mektupda isa ile Meryem hakkındaki  doğru bilgiyi verdikten sonra onu Allaha  imana ve kendisine gelene inanmaya davet etti. Daha sonra kendisine sığınan Müslümanları  misafir olarak kabul etmesini yazdı.

Mekkeli müşrikler hediyelerle bir heyet gönderip dinlerini terk eden bu sığınmacıları geri istediler. Necaşi Cafer(ra)ı çağırarak onunla konuştu onları teslim etmedi. Peygamberimizin davetine uydu. Necaşi ölünce peygamber (as) gıyabi cenaze namazını kıldırdı.

2-Gassan hükümdarına yazdığı mektup:

M.628 yılında hükümdar el –Haris ibn Ebi Şemir’e yazdığı mektupda : Onu eşi benzeri olmayan Allah’a imana davet etmiş olumlu bir cevap alamamıştır.

3- Kopt’ların hükümdarı Muvakkıs’a yazdığı mektup. Peygamber(as) Muvakkıs’ı islama davet etmiş aksi halde bütün Kopt’ların günahının üzerine olacağını bildirmiştir. Muvakkıs davete uymamış ama peygamberlerimize hediyeler göndermiştir.

4- Bizans İmparatoru Heraklius’a gönderilen mektup:

Bu mektupta Heraklius’ u islama davet etmiş kabul etmezse hakının günahının onun üzerine olucağını bildirmiştir.Ehl-i kitap  olarak onları müşriklere karşı bir olmaya davet etmiştir.

Heraklius, halkının Hıristiyanlığı terk etmek niyetinde  olmadığını bildirmiştir “ değilse  ben islama kabul ederdim” demiştir.

5- Kısraya yazılan mektup:

İran halkı Mecusi idi. İmparator perviz’e peygamberimiz mektup yazarak onu Allahtan başka tanrı olmadığına ve Muhammed’in Allahın Rasülü olduğuna inanmaya davet etmiştir. “ İslam ol kurtul” demiş, kabul etmezse, bütün Mecusilerin günahının onun olacağını belirtmiştir.

İmparator derhal mektubu okuyanın elinden kapıp yırtmış parçalamıştı. Bu olay peygamberimize ulaştığında :”Allahta onun saltanatını parça parça etsin” demiştir. O gece kısranın oğlu kendisini öldürdü ülkesi parçalandı.


Bu yazıyı 8.959 kişi okudu.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.