Stresin çareleri neler biliyor musunuz?

-Her türlü olumsuzluktan uzak durmaktır. Çünkü olumsuzluk vücudun savunma sistemini yıkar. Onun için inançsızlık, ahlaksızlık, karamsarlık insanı mutsuz kılan şeylerdir.
-Ölüm ötesi inanç, strese yer vermez.
-Allahtan gelene razı olmak, her şeyde bir hayır vardır düşüncesi, yersiz endişe ve korkulara manidir.
-İbadet hayatı, olana şükür, olmayana sabır, insanın sıkıntıya girmesini önler.
-Dini hayat, insanın imrenip kıskanmasına manidir. Peygamber(as) :“ Sizden biri kendisinden üstün olanı görünce, hemen kendinden aşağıda olana baksın, haline şükretsin.” ( Buhari, Rikak: 30) buyurur. Bu haset duygusunu kırar.
-Öfkeyi yenmek, insanı rahatlatır. Mutsuz olacağı, pişmanlık duyacağı söz ve davranışı önler.
-Hoş görü, insanı mutlu kılar. Affetmenin bağışlamanın insan sağlığı açısından büyük faydaları vardır. Nefret ve düşmanlık, sağlığı olumsuz etkiler.
-Empati, dayanışma, paylaşma insanı mutlu kılar.
Harvard Üniversitesi, aralarında John F. Kenedy’nin de bulunduğu mezunlar üzerinde 42 yıl süren bir araştırma yaparak mutluluğun 7 sırrını tespit etti: 1.Olgunluk ve uyum 2.Eğitim 3.İyi Evlilik 4.Sigara kullanmamak 5.Alkol almamak 6.Spor 7.İdeal kilo (19-05-2009-Yeni Şafak)
– Bazı ülkeler bağırma, telefon fırlatma, karda buzda denize girme gibi çılgınlıklarla stres atmaya çalışmaktadır. Bu tür şeyler insanı daha çok strese sokar. Maçlarda ki bağırıp çağırmaların nelere sebep olduğunu görüyoruz.
-Kötü arkadaş, yaramaz eş, kötü ortam, kötü alışkanlıklar çağın hastalıklarını körüklüyor.


Bu yazıyı 386 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here