Altın erkeğe niçin yasak sebebini biliyor musunuz?

Peygamber(as) altın kap, altın eşya kullanmayı ve erkeklerin altın yüzük takmasını yasaklamıştır.
Cenab-ı Allah Kuran’da: Allah’ın Resulü ne getirdiyse onu alınız. Sizi neden men ederse, ondanda kaçınınız.”diye emretmiştir.
Bu konuda Allah Resulünün birkaç emrini nakledelim:
Altın ve ipek süs vasıtasıdır. Peygamberimiz altınla ipeği eline alarak:”Bu iki şeyi ümmetimin erkeklerine haram kıldım. Dünyada ipek elbise giyenler ahrette nasibi olmayanlardır.” Buyurmuştur.(İslam Fık’hı ans:4/353)
Peygamberimiz hep gümüş yüzük takmıştır.”gümüş, Müslümanların yüzüğüdür.” Demiştir.(Ramuzel-Ehadis:209/1)
Altın yüzük takan sahabeye:”Sende cehennem ehlinin süsünü görüyorum.“demiş yüzüğü çıkarıp atmıştır.(Tirmizi, Libas:43)
Paslanma, koku yapma durumu varsa altın dış yapılabilir. Bir sahabeye koku yaptığı için altın burunluk takabileceğini söylemiştir.(Tirmizi, Libas: 31)
Altının erkeğe yasak olmasının nedenini fıkıh âlimleri şöyle açıklanmıştır: Erkeğin süslenmesi caiz değildir. Altın kadınların süs eşyasıdır. Peygamberimiz (sav) kadınlara benzeyen erkekleri, erkeklere benzeyen kadınları lanetlemiştir.
Altın erkeğin fıtratına aykırıdır. Erkeğin kadınlaşmasına neden olur. Altının östrojen (kadınlık) hormonu salgıladığı erkeğin kadınlık özelliklerinin arttığı tespit edilmiştir. (Şebnem Dergisi: 74/36)
Ekonomik açıdan altın kullanımının yaygınlaşması ekonomiyi menfi yönde etkiler, büyük bir sermayenin âtıl kamlısına neden olur.


Bu yazıyı 68.530 kişi okudu.

2 YORUMLAR

  • “anonim” sen ismin gibi fikrinle de anonim misin? Yazılan bir fetvanın Allah’ın Kitabı’na muhalefet olduğunu nerden biliyorsun?
   senin gibi deaş/vahhabi/harici/sünnet inkarcısı kafalılar bilmiyorlar mı Kur’an diyor ki bir konu hakkında Resulüne müracaat edin? Bu durumda sen anonim kafanla Allah’ın ayetine muhalefet ediyor olmayasın ve böylece kendin gibilere lanet ediyor olabilme ihtimalini o kafan algılayabilecek seviyede mi?
   Zann ve anonim fikrinle insanlara lanet salvoları atmandan -varsa- imanın titremiyor mu?
   mustafa i.oğlu gibilerinin peşinde gidersen anonim kafan hiçbir zaman pislikten çıkmaz. At sidiğine konan sinek gibi kendini deryada görürsün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.