Müstehcenliğin ne gibi etkileri vardır, biliyor musunuz?

Müstehcenlik, lügata baktığımız zaman açık saçık edepsizcesine, ayıp, iğrenç manalarına geldiğini görürüz. Bu manalara gelen müstehcenliğin özgürlüğü olmaz. Müstehcenlik özgürlük değil esarettir. Tek kelimeyle müstehcenlik kadının özgürlüğünü elinden alır. Kadını öyle bir yere sürükler ki, kadın bundan büyük zarar görür.
Kur’an’da müstehcenliğin kötü bir şey olduğu bildirilmiştir. (Bak: A’raf:26-27)
Ahzap suresinde (59):”Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına elbiselerini giymelerini söyle. Bu onların tanınıp, kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur” buyrulur.
Giyinmek, ahlaki ve dini yapıyı korur. Örtünmede tacizden, tecavüzden, şehvetle bakışlardan, kendisine laf atılmasından korunma vardır. Açıklık kötü mesaj verir. Tacize, tecavüze davetiye çıkarır.
Dekolte giyim cinsel taciz olaylarını arttırır. İnsanı suça iter. Bu konuda birkaç gazete haberlerini nakledelim:
14.3.1986 Tercüman:”Çıplak kadın fotoğrafları saldırı suçlarını arttırdı: Fotoğrafların gençler üzerinde tahrik edici ve baştan çıkarıcı etkilerde bulunduğu Londra’da yayınlanan Today Dergisi’nde açıklandı.”
“Müstehcen yayın suça itiyor: Müstehcenlik zarar verici olarak tanımlanmış; ahlâkı yıktığı, saldırganlıkları arttırdığı ifade edilmiştir. (25.1.1986 Tercüman)
“Avusturya’nın başkenti Viyana Belediye Başkanı Dr. Helmut şehirdeki müstehcen olan her şeyi toplatmış, müstehcen heykelleri ve afişleri kaldırtmıştır. (7.7.1994 Türkiye)
Müstehcenlikte tahrik vardır. Çıplaklık her zaman karşı cinsi etkilemiştir. Çünkü açıklıkta seks mesajı vardır. Açıklık akla kötü şeyler getirir, insanı kötü yola iter.
25.05.1980’de sıcaklar bastırınca İngiliz Polisi, genç kızları açık saçık giyinerek erkekleri tahrik etmeleri konusunda uyarmıştır. Bu uyarıya uymayıp tecavüze uğrayanlar için mahkemede tahrik unsuru arayacağını ilân etmişlerdir.
Müstehcenlik, alkol kumar ve uyuşturucu batağına sürükler yaşam biçimi ve içinde bulunduğu manevi boşluk nicelerini intihara sürüklemiştir.
Psikologlara göre teşhircilik rahatsız eder, tahrik eder. İnsanın ruh yapısını bozar sonunda yalnızlığa iter, bunalıma sokar. Acınacak halde ölüme götürür. Bir kısmı çıldırarak ölür. Bir kısmı akıl hastanelerine düşer. İntihar ederler. Bir kısmı yaşadıkları depresyon nedeniyle psikolojik tedavi görür.
SODER Başkanı Hülya Koçyiğit düşülen bir yanlışlığa işaret ederek şöyle demiştir:
İnsanoğlunun hayatında çok çeşitli aşamalar bulunmakta. İtiraf etmemiz gerekir ki, son zamanlarda insanoğlunun hayatı cinsellikle sınırlandırıldı. Türk sineması bu hataya düştü. Bu hatadan kurtulmak gerekir. Çünkü çıplaklık sanat olmaz.” (1.10.1994 Zaman)
Amerika’da psikologların yaptığı bir araştırmaya göre açık saçık giyinen kadınların mayo bikini giyenlerin zihinsel yeteneklerinde ani bir düşüş görülmüştür.
Açılan kadın cazibesini yitirir. Başka gözle bakılır.
J.J. Ruso şöyle anlatır.” Babamın saatine hayrandım. Ona hayran hayran seyrederdim. Bir gün babam temizlemek için saati açmış, saati o halde görünce ona olan hayranlığım bitti.”


Bu yazıyı 359 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.