Anne, Baba, Akraba, Komşu Ziyareti İçin Eşlerin Birbirinden İzin Alması Gerekir mi?

Cenab-ı Allah Kur’anda, Allah’a ve Rasûlüne itaatten sonra ana babaya itaati ve onların hakkına riayeti emrediyor. Ana baba, insanın varlık sebebidir. Evlatları üzerinde ödenemiyecek kadar büyük hakları vardır.

Eğer yakın yerde iseler, koca sık sık olmasada zaman zaman ana babasına ziyaret için izin vermelidir. Çünü ana babanın gönlü alınırsa, o yuva daha huzurlu olur. Allah onlara da kendilerini unutmayan, gönüllerini hoş edecek evlatlar verir.

Kayınpeder ve kayın valideyi bakmak damadın üzerine farz değildir. Ancak eşinin hatırı için ilgilenir ve bakarsa, bu onun iyiliğinden ve helâl süt emmiş olmasındandır.

Bugün herhangi bir insanla bile ilişkiyi kesip atamıyoruz, hayat arkadaşımızın ana babası ile ilişkiyi nasıl kesip atalım? Bu bakımdan eşinin ana babası ile görüşüp yardımcı olmasını engelleyen kimse, günaha girer.

Eşinin ana babasının eve gelmesine karşı çıkanda günaha girer. Ancak girip çıkmasında sakınca yoksa.

Eşine, “sen evlendin, o evden çıktın. Ana babanı bakmak mecburiyetinde değilsin” diyerek ana babaya ziyarete izin vermemek doğru değildir.

Evlendikten sonra kadın, kocasına tabidir. Kocasının meşru olan isteğine uymak zorundadır.

Kadın, çok iyi tanıdığı, bildiği, kendisine yakın olan kimselerin evine islâmi açıdan sakınca yoksa gidebilir. Ancak eşi gitmesine izin verirse gidebilir. Yoksa, kocası eşinin gitmesini istemiyorsa, gidemez. Hatta yakın komşusuda olsa girip çıkamaz.

Kadın izinsiz yolculuğa çıkamaz, zorunlu çıkışların dışında gezmeye gidemez.

Kadın, kocasının istemediği, dinin müsaade etmediği kılık kıyafetle evden çıkamaz. Evin dışında kadın, giyimine, konuşmasına ve tavrına dikkat etmelidir. Kocasına laf getirmemeli, nikahına ve iffetine gölge düşürmemelidir.

Bir hocam vardı şöyle derdi :

“Başıboş yaşayan, izinsiz gezmeye çıkan kadını şeytan rahat bırakmaz. Hele açık saçıksa ona yaklaşır; nasıl günaha sokabilecekse, binbir türlü tuzak kurar.”

Kadın, meşru olmayan bir iş için kocası, izin versede zorlasada yapmaz. Çünkü Allah’ın emri daha önce gelir. Yani Allah’a isyan varsa kocaya itaat olmaz.

Kocanın istekleri de insan fıtratına, dine ters olamaz. Meselâ; kötülük yapmasını istemiyeceği gibi “Namaz kılmayacaksın” da diyemez, örtünmeyeceksin” diyemez. Derse, kadın kocasına değil, Allah’a itaat eder.


Bu yazıyı 3.941 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.