Bayan Yalnız Yolculuk Edebilir mi?

İslâm, kadının korunmasına büyük önem verir. Ona bazı sınırlar koyarken kadının taciz edilmemesini, herhangi bir zarar görmemesini istemiştir. Çünkü kadın, erkek gibi değildir. Kendini her zaman, her yerde savunamaz. Ayrıca kadından erkekler her zaman istifade etme yoluna giderler.

İslâm, kadının korumasız, dayanıksız, desteksiz kalmasını istemediği için :

1-Kadının bir erkekle yalnız kalmasını yasaklamıştır.

2-Tek başına yolculuk etmesini de yasaklamıştır.

Hz. Peygamber : “Bir kadınla bir erkek yalnız olursa üçüncüsü şeytan olur” diyerek yalnız kalınmamasını istemiştir.

3-Kapalı yerde bir kadın bir erkek de çalışamaz.

Kadının yanında, kocası, babası, oğlu, kardeşi ve nikâh düşmeyen bir yakını olmadan, tek başına, yanında kadında olsa, uzağa gidemez. Ancak günü birlik dönebileceği yakın bir yere zorunlu ise, yol emniyeti varsa, gidip gelebilir.

Hac, umre gibi kutsal yolculuklarda ne olacak?

Öğrenciler gurup halinde, ekip olarak başlarında sorumlularla gidebilir. Neden? Yolda emniyetsizlik yok, orada da yok, gurup olarak hareket ediliyor.

Hanefi mezhebine göre kadın yalnız hacca gidemez. Şafi mezhebine göre yol emniyetini sağlayacak kadın tanıdıkları varsa, onlarla beraber farz olan hacca gidebilir.

Sadece haç yolculuğu için nikah kıyılırsa sahih olmaz.

Hanımlar farz olan hac görevlerinden alıkonamaz. Kadın bizzat gidemeyecek olursa, yerine vekil gönderir.

Hactan alıkoymak, Kur’an’da ve sünnette lânetlenmiştir.

Bir erkek, baldızı ilede gidemez, yalnız kalamaz. Çünkü eşi ölse onunla evlenebilecektir. Bir insanın kardeşinin karısıda böyledir, onunla yola gidemez ve yalnız kalamaz.

Hz. Peygamber : “Bir kadın bir erkekle yalnız kalmasın” buyurunca : “Kayınbirader için ne dersiniz?” denmiş, Peygamber : “Kayınbirader ölümdür” demiştir.

Bir de; kardeş çocukları da , nikâh düştüğü için birbirleriyle senli benli olamaz, yalnız kalamaz, yola çıkamazlar.

Bir kadın, mahremi olmadan haccada gidemez. Eğer kadın çok yaşlı ise yanındada güvenilir, yakın tanıdıkları varsa o gidebilir. Değilse zengin olan kadın hacca vekil gönderir.

Kadın, yakında olsa, gittiği ve gideceği yer için kocasından izin almalıdır. Haber vermelidir. Komşu yada gitse, yakın akrabalara da gitse, haber vermelidir. Zorunlu işler için çarşıya, pazara gidişlerde haber vermese de olur. Sohbete gidiyor, din öğreniyor, gider izin vermesede gider. Çünkü din öğrenmek üzerine farzdır.

İnsanlar ve aileler, Allah’ın koyduğu sınırı ihlâl etmezlerse daha huzurlu olurlar, aile yuvası ve eşler zarar görmez. Boşanma ve cinayetlerin çoğu mahremiyete dikkat edilmediği için olmaktadır.


Bu yazıyı 1.127 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.