Bir insana ”kafir” demenin hükmünü biliyor muyuz?

Bir insan açıkça söz ve davranışları ile küfrünü ilan etmediyse ona”kafir”denmez.
İnsan amel etmeyebilir. İman ayrı, amel ayrıdır. Amel etmeyen günah işlemiş, isyan etmiş olur.
İnsan kâfir işi de işlemiş olabilir. İnkâr etmiyorsa, ona da kâfir denmez. Mesela ;içki içer, kumar oynar, zina eder, faiz yer. Bunların haram olmadığını söylemedikçe günahkâr sayılır.
Durup dudurken bir insana”kafir” demek tehlikelidir. Bir hadisde:”Kendisine kâfir denilen eğer kâfirse söz yerini bulmuştur. Eğer kâfir değilse söz geri döner .”Buyrulmuştur.(Riyaz üs-Salihin 3/1591)
Peygamber(as) arkasında 300 tane münafığın hiç birine sen münafıksın dememiştir.
Kimseye kâfir denmemelidir. Belki Müslüman olarak ölür, bilinmez. Kötü zandan sakınılması gerekir. Bir büyüğümüz şöyle der:”Müslümanları küfürle itham etmek kolay bir iş değildir. Faydası da yoktur. Bir Müslüman’ın sözü ve hareketi şüpheli olsa bile tevil etmek, iyiye yormak,küfürle itham etmemek gerekir.
İmam-ı Azam’ın da bulunduğu bir mecliste birisi şöyle bir soru sordu:
-“Bir adam ki, cenneti istemez, cehennemden korkmaz, ölü eti yer,rükûsuz secdesiz namaz kılar, görmediğine şahitlik eder, fitneyi sever, hakkı istemez, bu adam kafir midir mümin mi?”
Mecliste bulunanlar ağız birliği etmişçesine;
-“Bunlar kafirin sıfatlarıdır, böyle bir adam kafirin ta kendisidir.”dediler.
İmam-ı Azam,”Bunlar mü’minin sıfatıdır, böyle biri mü’minin ta kendisdir”dedi.
İtiraz ettiler:” Ya imam nasıl olur, mü’min cenneti istemez mi, cehennemden korkmaz mı?..”diye.
İmam tek tek açıkladı:
“Gerçek (bilinçli) mü’min cenneti istemez, sahibini (Allah’ı) ister, cehennemden korkmaz, sahibinden korkar, ölü eti dediğiniz balıktır, görmediğine şahitlik eder, çünkü Allah’ı görmez ama kesin inanır, rükusuz secdesiz kıldığı namaz cenaze namazıdır, fitneyi sever, çünkü fitneden maksat mal ve evlatdır, (Kur’an’da mal ve evladın müminler için fitne –imtihan-olduğu belirtilmiştir); hakkı istemez, çünkü haktan kasıt ölümdür, mü’min de olsa ölümlü temenni etmez.”


Bu yazıyı 2.505 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.