Bizde dine bakışı, yüzümüzü kızartan olayları biliyor musunuz?

Din düşmanlığı, Laiklik, Atatürkçülük adı altında yapılmaktadır. Laik anlayış dine düşman değildir. İşte Laik Avrupa! Atatürk’ün ağzından din işte:

-‘’Milletimiz dil ve din gibi iki fazilete sahiptir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet söküp alamamıştır ve alamaz.’’ (Söylev ve Demeçleri:2/70)

-‘’Bizim dinimiz, en mâkul ve en tabii bir dindir.’’ (Age:94)

-‘’Dinimiz kusursuz ve mükemmel bir dindir. Ve akla mantığa uygun son dindir.’’ (Age:93)

-‘’Türk milleti, daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır.’’ (Age:93)

-‘’Din vardır ve lazımdır. Temeli çok sağlam dinimiz var.’’ (Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk Din ve Din adamları: sh:26)

-‘’ Hz.Muhamed,  Allah’ın birince ve en büyük kuludur. Benim senin adın silinir. Fakat o, sonsuza kadar ölümsüzdür.’’ (Age:29)

-‘’Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur.’’ (Ahmet Gürtaş, Atatürk ve Din eğitimi, sh:34)

Birde şöyle bir olay olmuştur:

Bir gün Necip Ali, Atatürk’e

-‘’Efendim, Münir Hayri namaz kılıyor.’’ Der. Oradakiler gülüşür, alaya alır. Atatürk, Münir Hayri’ye şöyle sorar:

-Sahi mi?

-Evet paşam!

-Niçin namaz kılıyorsun?

-‘’Namaz kılınca içimde bir huzur ve sükun hissediyorum.’’ Der.

Atatürk bir az önce gülenlere dönerek der ki :

-Batmak üzere olan gemide bulunsanız. Her halde yetiş Gazi, demezsiniz; Allah dersiniz. Bundan tabii ne olabilir? (Age:35-36)

Millet düşmanları, din ve dindar düşmanlığı yaparak milleti devletten ve Atatürk’ten soğutmuşlardır. Burada detayına inmeden başlıklar halinde örnekler vermek istiyorum:

Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor:’’ Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kafirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.’’ (Saff:8)

Batı, İslam dini, İslam peygamberi ve Kur’an’a karşı düşmanlığı hiçbir devirde ihmal etmemiştir. Her vesile ile alay etme hakaret yağdırma ve küçük düşürme yoluna gitmiştir. İslami terörle, teröristle beraber anmışlardır. Kur’an’ın şiddeti teşvik ettiğini ilan ettiler. Peygamberimize Arap hikayecisi dediler.

Avrupa’yı İslam’ın, Müslümanların tehdit ettiğini dile getirdiler. Bunun için Müslümanları bölmek, Hıristiyanları birleştirmek için karar aldılar.

Papalık 85 bin papaz 450 bin misyonerin çalıştığı Hıristiyanlaştırma örgütü ile İslam dünyasına karşı 280 gizli proje yürütüyor. Raporda:

‘’Congregation for the Evangelization of Peoples’’ adlı örgütün iki milyona yakın kişiyle misyonerliğin yasaklandığı ülkelerde gizli çalışmalar yürüttüğü, dünyanın değişik bölgelerindeki on binlerce okul, yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütünün sistemli bir çalışma içinde olduğu bildirildi. (2-Haz.-2004 YeniŞafak)

Volter, inançsızlığı yüzünden papa tarafından afaroz edilmiştir.Ne zaman ki Volter, İslam peygamberine dil uzatmıştır işte o zaman papa, Volter’e mektup yazmış, yazdığı piyesten dolayı tebrik etmiş ‘’evladım’’ diyerek affettiğini bildirmiştir.Konu, İslam düşmanlığı olunca durum değişiyor.

Bize gelince; bazı yayın-basın organları dine peygambere Kur’an’a ve müslümana saldırmayı, hakaret etmeyi görev bilmişler, alışkanlık haline getirmişlerdir.

Batılı ilim adamları: ‘’Rönesansı islam’a borçluyuz.’’ Derken halkın ve fikir adamlarının, afarozcu, ilme düşman, ilim adamlarını cezalandıran vaftizci Hıristiyanlığa ve baskıcı kiliseye düşmanlığını başlattı.Batının karşı olduğu Hıristiyanlıktı.Bizimkiler islam’a saldırdılar.

Ziya paşa bu durumu şöyle dile getirmiştir:

Milliyeti nisyan ederek her işimizde, Efkar-ı Frençe tebaiyet yeni çıktı.’’

Cumhuriyet döneminde ‘’Din yok millet var.’’ sloganı ile yola çıkıldı. (1926)

Refik Ahmet: Allahı Sultanla birlikte tahttan indirdik.Bizim mabetlerimiz fabrikalardır.’’ diyordu. (1929)

Tevfik Fikret: ‘’Şeytanda biziz, cinde, ne şeytan ne melek var.’’ diye  şiir yazıyordu.

1928 de Türkün Ementüsü hazırlandı.Şu idi.

-Kahramanlık örneği olan ve vatanın istikbalini yoktan var eden Mustafa Kemal’e,onun cengaver ordusuna, yüce kanunlarına, mücahit analarına ve Türkiye için ahiret günü olmadığına iman ederim.’’

Kemalettin Kamu diyordu ki:

‘’Ne örümcek ne yosun,

Ne mucize ne füsun,

Kabe arabın olsun.

Bize Çankaya yeter.’’

O zaman Atatürk’ü, peygamberin yerine koyanlar oldu.Osman Nuri Çerman peygamber (as) ı baldırı çıplak arap olarak tasvir ediyordu.

Tek parti döneminde topkapıda sürekli 450 yıl okunan Kur’an susturuldu.

Din değiştirelim.Hıristiyanlığı din olarak kabul edelim teklifinde bulunanlar oldu.

Bu düşmanlık durmadı, ezana kadar uzandı, Camilere çeşmelerdeki besmelelere kadar uzandı.Anayasadan İslam kelimesi çıkarıldı.İslam’da reform ve Rönesans isteğine, Kur’an’ın bize lazım olmayan ayetlerini çıkaralım isteğine kadar geldi.

Bugün en büyük takiyeyi dine saldıranlar yapıyor biliyor musunuz? Din afyon diyenler, inticadan söz edenler, dinle alay edenler, dindar düşmanlığı yapanlar, mezarlığın kapısındaki ayete tahammul edemeyenler, ölünce ayetler yazılı örtülerle camiye getiriliyor, namaz kılınsın, dua edilsin isteniyor.

Bunlara ben dine inanmam, dini merasim istemem diye vasiyet et, denince bundan kaçıyorlar.

Camilerin çokluğu ve lüzumsuzluğundan bahseden öğretmen arkadaşıma bir kağıt uzattım şuraya yazar mısın ‘’ben ölünce beni camiye götürmeyin’’ yazmadı öğretmen arkadaşlara dedim ki: bakın bu sahtekar.

Milletin problemlerini çözmekle görevli olanlar, insanımızı fişledi.Kur’an kurslarına, imam hatip liselerine, dini vakıflara, cemaatlere nefes aldırmadı.Amasya Valisi Hayrullah Yıldız, Kur’an okunmasından rahatsız olmuş Kur’an kursu çocuklarına hakaret etmiş siz buraya değil orta okula gitmelisiniz demişti, bir gazete ayıp ettin vali bey başlığı ile bu olayı halka duyurmuştu. (07-03-1994 – Türkiye )

Cumhuriyet gazetesinden bir alışkanlık örneği daha lailahe illallah muhamme dün Resulullah yazısını bir çöp vidonundan başka bir çöp vidonuna boşaltan karikatür yayınlıyordu (08-07-1999 – Zaman)

Dini hafife almak, birileriyle alay etmek basit bir olay değildir.

Hz. İsa’ya piç, Hz. Meryem’e fahişe diyen okul müdür Ali Rıza Kılıçar, Hz. Muhammedin getirdikleri uydurmadır.’’ demişti aklını kaybetti. (17-12-1967 – Bugün)

Hz. İsa rolünde çıkan, onunla alay eden dil uzatan Ayfer Feray delirdi. (18-11-1967) Allah’ın sevgili kullarının ölüsüne bile el dil uzatamazsınız. 1951 de bizim köyde Koloz Hüseyin, köy meydanında yatan dedeyi kaldırmaya girişti.Kendisi ağır rahatsızlandı hanımı da sara nöbetine benzer şekilde rahatsızlandı.

1970 S. Bostancı dedenin mezarını eşeleyip hazine aradı ogün kendisine bişeyler oldu hanımı aklını kaybetti.Aynı yıllar tarlasındaki yatırı kaldırmak isteyen Y. nin dili tutuldu.

Tavas’ın medet köyünde yol makineleri mezarlık kenarındaki mezarı 1972 yılında kaldıramadı.Rüyalar, olaylardan sonra mezar aynen kaldı.

Nazilli’de, Konya’da ve bir çok şehrimizde yolun ortasında yolu bölen kim oldukları bilinmeyen kabirlerimiz var.

Kayseri’de Seyyid-i Burhaneddin’in, Hz. Ali’nin 29. torunu Zeynel Abidin’in yattığı şehrin ortasındaki mezarlığı belediye kaldırmak istedi.Kazma, kürek tutanlar rahatsızlandı, makineler çalışmadı.Belediye başkanı ‘’ ben dokunmam isteyen dokunsun. ‘’ diyerek mezarlığın etrafını duvarla çevirip, içini ağaçlandırdı.

Bizim sol, dine karşı olmayı görev biliyor.Manevi, dini değerlere saldırmakla yol alacağını zannediyor.Bugüne kadar neden büyümediğini, neden iktidar olmadığını düşünmüyor Allahsızlık okulları açan Rüsya İmparatorluğunun neden parçalandığını değerlendirmiyor.Dine mesafe koyanın, halka ulaşamayacağı bilinmelidir.

Pkk nın başı öcalan 13-05-2011 tarihli görüşmesinde avukatlarına: ‘’ İslam bizim için birinci tehtit’’ demiştir.Ona göre İslamlık arap hakimiyetine uyduluk etmektir.İslam kürdü içeriden fetheden Truva atıdır.Pkk tarafından öcalan peygamber ilan edildi.Camide Cuma kılınmasını yasakladı.Halkla iç içe olan imamları öldürdü.İmam hatip liseli öğrencileri yakmak istedi.Namazla dalga geçen, domuz eti yemekte sakınca görmeyen, öcalanı yarı tanrı ilan eden ezanı değiştiren, fil olayını, Esmaül-Hüsna’yı, namazı uydurma hurafe diyen ve İslam yerine Zerdüştlüğü kabul eden İslam düşmanlığına şahit olunmuştur. (23-04-2011-Yeni Akit)

Peygamber ocağı olarak bilinen ordu mensuplarının bazılarının uygulamalarına ne demeli? Bazı örnekler:

-Tuğgeneral Aydın: ‘’Vatanı başörtülüler için kurtarmadık.’’ (27-10-1994-enişafak)

-Namaz kıldıkları için son sınıfta iken Harp okulundan atılan 5 genç: ‘’Namaz kıldık Harbiyeden atıldık.’’ (14-07-1994 Yenişafak)

-Eşi tesettürlü olan subayın sicilini bozun. (şura kararı) (14-12-19946-enişafak)

-19 yıllık asker T.Ş. eşi tesettürlü diye ordudan atıldı. (24-12-1996-Yenişafak)

-Dinci diye 18 subay, 32 astsubay ordudan atıldı. (12–12-1995-Zaman)

-Dört defa takdir belgesi alan A.A. dindar olduğum için okuldan atıldım.’’ (13-12-1994-Akit)

Harp okulundan tasdikname ile iki öğrenci Denizli Lisesine müracat etti.Kimbilir ne halt ettiniz, dedim.Bana babasının namaz kıldığını, diğerininde babasın müezzin gelmeyince müezzinlik yaptığı için atıldıklarını söylediler.

-Kışlada ezan ve namaz yasağı koyan T.K. için: ‘’Paşa yakışmadı.’’ (25-03-1996-Yenişafak)

-‘’Çocuğu din dersine girenler fişleniyor.’’ (25-01-2011 Yeni Asya)

-‘’Din subayı diye aldılar, dinci diye attılar.’’ (02-03-2011 Yenişafak)

-‘’Ya eşin başını açar yada gidersin.’’ (02-03-2011 Yenişafak)

Atatürk zamanında ‘’Askere din kitabı’’ ders kitabı olarak okutulmuştur.Askerlere din dersi verilmiştir.

Duasız, inançsız asker olmaz.Dindarlık disiplinsizlik olarak görülmez.Bu yüzden bir insanın vazifesine son verilmesi, insanlığa da, ahlaka da, hukuka da, aykırıdır.Din sadece savaşta mı lüzumludur?

Bugün ABD de orduda inanç hürriyeti yaşanıyor.Türban no problem, her türlü ibadet özgürlüğü var. (20-10-1994-Türkiye)Tesettürlü subaylar bile var.

Alman askerlerinin ibadet özgürlüğü var. (05-04-1996-Yenişafak)Her türlü ibadeti dini görevi serbestçe yapabiliyor.

Bizde görevli atanacak, içki içen, dans eden müteber, çöplükte şişe var mı yok mu?Namaz kılıyorsa olmaz… hep bu siyaset uygulanmıştır.

Hollanda’da Müslüman mahkumların bulunduğu cezaevlerinde din görevlisi, din hizmetleri görecek, dini ihtiyaçlarını giderecek imamlar var. (24-06-1998-Türkiye)

İngiltere’de Müslüman mahkumların ibadetlerinde yardımcı olan helal kesim kurallarına uyan din görevlileri kadrosu açıldı. (31-12-1998-Zaman)

Görüyor musunuz bizdeki anlayış başka… Avrupa ve Amerika’da laiklik dinde serbestlik, bizde laiklik başka bizde dine karşı laiklik.Din düşmanlığı da bu cephede oluşuyor.Şu olayları siz değerlendirin.

Ali Fuat Başgil’in ifadesine göre 1958 de Celal Bayar Türkiye’yi ziyaret eden Müslüman bir devlet adamının arzusu üzerine cuma namazı için camiye kadar götürmüş.Celal Bayar geri durunca yabancı devlet başkanı:

-‘’Siz girmeyecek misiniz? ‘’ demiş Celal Bayar:

-‘’Biz laikiz’’cevabını vermiş. (Y.S. Tarih utansın:2/357)

Peyami Safa anlatıyor:

-Evvelki gece evimde telefon çaldı.Eski Güreş Federasyonu üyesi Dr. Ali Saip Toygarlı’nın sesi:

-Size bir hatıramı anlatacağım:

‘’1952 Olimpiyatları Helsinki’de idi.Amerikan sporcuları, yanımda bulunan Eşref Şefik’i ve beni hayrette bıraktı.

Otelin bahçesinde çarçabuk, portatif bir kilise kuruldu.İstisnasız bütün Amerikalı sporcular, siyah dantelli elbiselerini giyerek bir rahip ve zangoçla birlikte dualarını okudular.Sonra birer birer rahibin önünden geçtiler.Ve mukaddes suya bastırılmış sakızı ondan aldılar.Onun önünde rükua vardılar.

Amerikalıların bu dindarlığı karşısında, Eşref Şefik ve ben şaştık ve utandık.’’ (16 Ocak 1956, Milliyet Gazetesi )

Eski Güreş Federasyonu başkanlarından Ali Saip Toygarlı’nın Peyami Safa’ya naklettiği bir diğer hatıra:

‘’Oğlum Almanya’ya tahsile gidecekti.Alman konsolosluğunda vizesini yaptırıyordu.Oradaki Alman kızı, bir fiş doldurmak üzere, oğluma bazı sualler sorduktan sonra:

-Dininiz nedir? diye sordu.

-Müslüman, cevabını verdi.

-Mezhebiniz, diye sordu.

Kemal-i hicapla arzedeyim ki, oğlum bunun cevabını veremedi.

Alman kızı oğlumun yüzüne dikkatle baktıktan sonra,

-Heralde Hanefi olacaksınız, dedi ve öyle kaydetti:

Peyami Safa, bu yazısına şu fıkrayı ilave ediyor: ‘’Bu iki hatıra, din düşmanlarını hak yoluna getiremez.Çünkü onların hedefi, laiklik ve Atatürkçülük maskesi altında memleketi Sovyetleştirmektir.’’


Bu yazıyı 428 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.