Camiler Müslüman Türk varlığının teminatıdır

İlk namazgah Kabe’dir. Daha sonra Mescidi aksadır. Peygamberimizin yaptığı ilk cami Küba mescididir.

İlk hutbenin okunduğu ve cuma namazının kılındığı yer Ranuna vadisidir. Camiler yeryüzünün en kutsal yerleridir.

Buralardan Cenabı Allah’ın huzuruna çıkılır, dua ve ibadetler Allah’a arz edilir. Aynı zamanda Müslümanların buluştuğu mekanlardır.

Erzurum’u Ermeni ve Rus baskınından bir müezzinin vakitsiz okuduğu ezan kurtarmıştır. Lozan’da Edirne’yi Yunana verilmekten Selimiye camii caminin minareleri kurtarmıştır.

Süfeü imam, ilk kıvılcımı zalim Fransızlara karşı camide başlatmıştır. Milli Mücadele ruhu Mehmet Akif, Ahmet Hulusi gibi mücahitler tarafından camilerde aşılanmıştır. Cami yaptırmadan ölen Müslüman Türk büyüğü azdır.

Allah resulü cami yaptırmayı teşvik etmiş ve müjdeler vermiştir.Kur-an’da “Camiler Allah’ındır”(Cin:18)

Allah’ın mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namaz kılan, zekat veren, Allah’tan başkasından korkmayan kimseler iman eder. İşte hidayet üzerine olanlar onlardır. (Tevbe: 17-18)

Bir de cami düşmanları için Kur-an şöyle der: “Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasına engel olan ve  Onların  harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır? Onlar için dünyada rezillik ahirette de büyük azap vardır.(Bakara:114)

Ebrehe Kabe’yi yıkmak istemiş onca gücüne rağmen onların kötü planlarını Allah,küçücük Ebabil kuşları ile bozmuştur.

Cami duvarına işemeye kalkan Allah’a savaş açmış olur.Abdulmuttalibin develerini gasp eden Ebrehe develerini isteyen Abdulmuttalibe:“Kabe için yalvarmayacak mısın?”deyince“Ben develerimi istiyorum.Kabe’nin sahibi var O nu o korunur” cevabını vermişti.Şu hususa da deyinelim.Başlangıçta münafıklar ayrı mescit yapılmasını sağladılar.Daha sonra Küba mescidinden Müslümanları koparmak için mescit yapıldı.Orada bazıları namaz kılmaya başladı.Peygamberimize:Bazı havalarda Küba mescidine gidemiyoruz onun için namazlarımızı kendi mescidimiz de kılmak istiyoruz.Ayrıca size namaz kılmanız için mescidimize davet ediyoruz dediler.Peygamberimizin Tebük Seferi dönüşünde olur”dedi.

Cenab-ı Allah Peygamberimizi uyardı:

Münafıklardan müminlere zarar vermek aralarına ayrılık  sokmak için iyi niyetli olduklarına yemin edecek  olanlar var.Onlar yalancıdır.Onların mescidin de asla namaz kılma!Küba Mescidinde kılman daha doğrudur.”(Tevbe:107-108)

Günümüzdeki“Bizim Cami ““Sizin Cami”sözleri cami ayrımı,camiye karşı cami,mescide karşı mescit asla ve asla doğru ve İslami değildir.Çünkü bu ayrılık meydana getirir,düşmanlıklara sebep olur.

 

 Cami adabı neler biliyor ve dikkat ediyor muyuz?

-Camiye bid’at girerse,sünnet çıkar.

-Camiye sağ ayakla girilir sol ayakla çıkılır.

-Cami avlusu camiye dahildir.Cami içinde yapılmayan avlu da yapılmaz.

-Cami’nin 7 kat altı,7 kat üstü camidir.

-Başkasını rahatsız edici bir şekilde(koku,kirli ve kötü görünüşle)camiye girilmez.

-Cami de konuşulmaz,içerde ilan satış yapılmaz.

-Başkalarının önünden geçilmez.Başkalarının omuzlarına basa basa öne geçilmez.

-Cami de düzgün oturulur,uyuklanmaz.

-Çocuklar kovulmaz.

-Cami de münakaşa,kavga edilmez.

-Cami de zikirle,tefekkürle,Kur’an okumakla,kaza namazı kılınarak  vakit değerlendirilir.

-Vakit müsait ise 2 rekat Mescit namazı kılınır.

-Camiye abdestsiz,cünüp,hayızlı,nifazlı ve Müslüman olmayan giremez.

-Camiye ait bir şey özel iş için kullanılmaz.

-Caminin altındaki dükkanda helal olmayan şey satılmaz.Avluda sigara içilmez,tavla oynanmaz.

-Cami temiz olmalı temiz tutulmalıdır.

Geçen dönemlerde  camiye gereken saygı gösterilmediği gibi camilere büyük düşmanlıklar yapılmıştır.Bunlardan bazı örnekler:

CHP İslamı kaldırıp,kemalizmi getirmek istiyordu.Kazım Karabekir Paşanın ifadesiyle Kur’anın tercümesini yaptıran yetkili :”Millet Arapoğlunun (Peygamber(a.s))saçmalıklarını okusun diye yaptırdım”demiştir.

O dönemde mehter marşımız yasaklandı.İslami arşivler,batmanı üç kuruştan vagonlarla Bulgarlara satıldı.El yazması eserler yakıldı.Camiler otel yapıldı,ahır yapıldı,depo yapıldı veya ona buna satıldı.

1926-1949 yılları arasında yüzlerce cami,mescit,medrese satılmıştır.Birkaç örnek

Gülbahar camii,Çiçekçi Sezai’ye 65 krş’a

Hafız Ahmet Mescidi,Kunduracı Ferhat’a 20 krş’a

Hazinedar Sinan Paşa Camii,Yahudi İshakoğlu Yako’ya

Kavaklı Camii arsası ile  Selim Büyükgöze 20 krş’a

Kazaz Salih Mescidi,Yahudi Nesimoğlu Mişon’a 170 krş’a

İbrahim Paşa Camii,Yahudi Keresteci Mişon’a  450 krş’a

1930 da yalnız Edirne de yüze yakın Cami satılmıştır.Ödemde camilerin minarelerinin ve cami kubbesinin hilaline altı ok yerleştirilmiştir.

Bazı camiiler depo yapılmış,saz evi,içki evi yapılmış,spor kulübü lokal parti merkezi haline getirilmiştir.Bazı camilerde kapatılmıştır.Kısaca 598 cami,995 mescit yıkılmış,arsası satılmış.1213 cami ve mescidin arsası ona buna peşgeş çekilmiş en önemlisi de 11 camiyi kiliseye benzetmek için çalışılmıştır.(bunların hepsinin belgesi elimizdedir)

Peki bu zihniyet bitmiş midir?Bir CHP milletvekili  basın mensuplarını alıyor,Belediye başkanı Melih Gökçek’in trafolarını  göstererek “işte her taraf mescit oldu”deyince bir basın mensubu:Sayın vekil onlar mescit değil,onlar trafo deyince şok olmuş,geri dönülmüştür.

Nisan 2011’de Eskişehir CHP’li başkan caminin minarelerinin arasına “ucube”teseddürlü bayanın yüzüne de sütyen takmıştır.Bunları açtığı sergide teşhir etmiştir.İstanbul da bir belediye başkanı da teseddürlü kadınları rahibeye benzeten levha asmıştır.

Ekim 1994 de CHP milletvekili her camiye gelenden vergi alınsın,teklifinde bulunmuştur.Kilise vergisi Avrupa ülkelerinde vardır.(Camiyi kiliseye benzetme ve Müslümanları camiden uzaklaştırma niyeti açıktır)

Cuma ve bayram namazları camiyi avlusunu doldurup sokağa taşarken 6 dakika da bir cami yapılıyor.Devlet durmadan cami yapıyor.Bu kadar camiye ne gerek var gibi gülünç iddialarla cami yapımına karşı utanç yürüyüşü düzenlenmiştir.(4 Aralık 2005 Yeni Şafak)


Bu yazıyı 452 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.