Cenab-ı Allah bu milleti ezansız bırakmasın

Peygamberimiz (sav) namaz vaktini bildirmek için bir vasıta arandı;sancak dikelim,boru öttürelim dendi,beğenilmedi.Abdullah b.Zeyd rüyasını anlatınca Hz.Ömer(ra)da aynı rüyayı 20 gün önce gördüğünü beyan etti.Rüyalarında ezan öğretilmişti.Hz.Bilal ezanı okudu.Böylece ilk ezan okunmuş oldu.O günden  bugüne dünyanın her yerinde namazın ilanı için aslına uygun şekilde  ezan okunur.

Ezanın şartı:Vakit içinde okunur.Arapça okunur.Aslı bozulmadan okunur ve erkek tarafından okunur.

Ezan Müslüman Türk Milletinin varlığının teminatıdır.İstiklal Marşımız’da onun için şöyle denmiştir.

Şu ezanlar ki,Şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

Gözü namazda,kulağı ezanda olmayan bazı İslam düşmanı kimseler ezan sesinden rahatsız olmuşlardır.Hopörlerle ezan okunmasın ezanın sesi kısılsın,ezan Kürtçe okunsun gibi isteklerde bulunmuşlardır.Çan sesinden rahatsız olmayanlar ezandan rahatsız olmuşlardır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında İslamı ıslah projesi hazırlanmış buna göre,ibadet Türkçe,ezan Türkçe olacaktır.Ayetler,dualar,hutbeler Türkçe şekliyle yapılacaktır.Ezanın kametin Türkçe okunması zorunlu kılınmıştır.O yıllarda Ziya Gökalp şöyle diyordu:

Bir ülke ki,Camiinde ezan okunur,

Köylü anlar manasını namazdaki duanın,

Ey Türk oğlu,

İşte senin orasıdır vatanın,

İ.İnönü devrinde iyice ileri gidilmiş Türkçe ezan okumayan Türkçe namaz kılmayan cezalandırılmış,hapse atılmıştır.Rahmetli İskipli Atıf Hoca gibi niceleri idam edilmiştir.

Topkapı Sarayında 450 yıl aralıksız okunan Kur’an susturulmuştur.Kur’an öğrenmek,öğretmek suç sayılmıştır.Ahırlarda,bodrumlarda darı tarlalarında kutsal kitabımız öğretmeye çalışılmıştır.Kur’anlar,Hadis kitapları toplatılmış,çeşmelerdeki Besmeleler kazınmıştır.

1947 de Senirkent’te halka işkence yapılmış ve halka dışkı yedirilmiştir.Şapkalara işetilmiş o halde başlarına giydirilmiştir.Köylülerin eşek gibi sırtına binilmiştir.(Hasan Karakaya,Yeni Akit-19-06-2011) bu sadece bir örnektir.O devrin zulmü istekleri hala devam etmektedir.1960 ihtilali sonrası Altan Övmen,İlhami Soysal gibileri Türkçe ezan için teklif hazırlamışlardır.(12-06-2011 Yeni Akit)

CHP’li İzmir milletvekili S.A ibadetin kendi dilimizde olmasını ve ezanın Türkçe olmasını istemiştir.(05-01-2011 Yeni Şafak)

28 Şubat sürecinde ezanın Türkçe okunması İ.H.L’lerinin kapatılması istenmiştir.(01-03-2011 Yeni Şafak)

MHP Ankara millet vekili Nusret Demiral, ezanın Türkçe okunması gerektiğini söylemişti.Halkta büyük şaşkınlığa sebep olmuş ve MHP baraja takılmıştı.Daha önce Türkeş’in de aynı istek de bulunduğu:“Ezan Arapça okunmakla Türkçe’ye ihanet başlattılar.Türk Cami’in de Türkçe ezan,Türkça Kur’an,okunur.Arapça değil.”dediği bildirilmiştir.(Bayrak gazetesi sayısı:11-31-Cumhuriyet gazetesi 17-07-1960)

Daha sonra Kürtçe ezan,Kürtçe hutbe şeklinde sahnelenmiş Camiler de  imamların ardında namaz kılmama uygulamaları yapılmıştır(07-07-2011 Yeni Akit)

1946’da Demokrat Partisinin ezanı aslına döndüreceğiz açıklaması, seçim kazandırmıştır.16-06-1950’de Türkçe ezan kaldırılmıştır. O zaman bu karar halkta büyük sevinç uyandırmıştır. Ezanın aslına uygun okunması sevinç gözyaşları ile karşılanmıştır.

İlk ezan 18 yıl ezan yasağından sonra Ramazan ayına bir gün kala okunmuştur. Minareden”ALLAHUEKBER” sesini duyan kadın erkek camiye koşmuş,caminin etrafında toplanmış göz yaşları ile bayram yapmıştır.Hocalar ağlaya ağlaya ezanı okumuşlardır.Şükür çığlıkları atılıyor, ezan göz yaşları ile tekrar ediliyordu.

Ezanın Arapça okunması 27 mayıs ihtilalini tetiklemiştir.Şimdi bazıları camiye gitmek, namaz kılmak için Türkçe ezan, Türkçe namaz istiyor.

Ezan vahiy ürünüdür bütün dünyada aynı şekilde okunur. Türkçe ezan isteyenler, Milleti ezansız bırakmak isteyenlerdir. Ezan namaz emir olduğu gibi olmalıdır. Ezanı Bilal nasıl okuduysa ezan odur. Allah bir daha ezansız bırakmasın.

1928’de İslam ıslah projesine göre ibadet Lisanı Türkçe olmalıdır. Ayetlerin, duaların, hutbelerin Türkçe şekilleri kullanılmalıdır.

1926’da Göztepe camiinde Türkçe namaz isyanı yaşanmıştır. İmamın Türkçe namaz kıldırmasına cemaat isyan etmiştir.

İslam’ı ıslah projesinde camilere sıra koymak, müzik çalmak yani camiyi kiliseye benzetme istekleri vardı.

Ezan Türkçe okunsun, namaz Türkçe kılınsın diyen Cemal Kutay’a Veysel Menekşe: Ezan Türkçe okunsa, namaz Türkçe kılınsa camiye gelecek namaz kılacak mısınız diye sormuştu.

Aslında “Türkçe ibadet” diyenler namaz kılan veya kılacak olan kimseler değildir. İbadet ana dilde olur, dile bir şey yoktur. Dileyen kendi dilinde dua eder. Hamd eder, şükr eder. Maksat ibadetin kalıbını şeklini bozup, ibadet olmaktan çıkarmak Hıristiyanlık gibi İslam’ı bozmaktır.

1932’de İstanbul Fatih camiinde ezan Türkçe okunmuş namaza durulmuş, Türkçe olarak fatiha suresi okunurken cemaat birer ikişer camiyi boşaltmış. Müezzin imama bağırmış: “Yeter, yeter bir sen bir ben kaldık” demiştir.

1960 ihtilalinde Türkçe ezan Türkçe namaz teklifleri “ zemin uygun değil” denilerek geri bırakılmıştır.

Bakıldı Türkçe ibadet çabaları tutmadı 2011’de Kürtçe ibadet denildi.Kürtçe ezan, Kürtçe namaz, Kürtçe hutbe gerçekleştirildi. Ezanın Namazın aslı bozuldu. Türkçe ibadet diyenlere soruyorum siz hiç Türkçe ibadet ettiniz mi?

Bir zamanlar Türkçe namaz diye direten birinin cenaze namazı kılınmış ve en son selam şöyle verilmiş: “Şen ve  esen kalınız, şen ve esen kalınız.”Bu durum gülüşmelere sebep olmuştur. 28 Şubatçı Teoman Koman paşa: “Minareleri yıkın, ezanı susturun” talimatını vermiştir.(25.11.2011.Akit)

Allah namazı emrederken: “Kur-an’dan okuyunuz” diyerek emretmiş peygamberimizde: “Beni nasıl namaz kılar görürseniz öğle namaz kılınız” buyurmuştur. Bir hadislerinde de: “namazda Kur-an’dan kolay geleni okuyun” diye buyurmuştur.(Müslim, salat: 45)

Kur-an’ın dili: Arap’çadır. Namaz dile Arap’ça olacaktır. Başka şekilde namaz olmaz.


Bu yazıyı 449 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.