Cuma Günü ve Cuma Namazı İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Zaman zamandan üstün müdür?
      Allah, zaman içinde farklı zamanlar vermiştir. Kandiller, Cuma, Cuma günü bir saat, bayramlar kurtuluş için bir fırsattır. Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilmiştir.
Bu mübarek zamanlardan mahrum olan kimse, çok şeyden mahrum olur.
Mübarek gecelerde dualar red olmaz. Yapılan tevbe kabul olur. Yapılan ibadetlere ise kat kat sevap yazılır.

Türkiye’de Cuma namazı kılınır mı?
      Bir yerde Cuma namazı kılacak kadar insan toplanırsa orada Cuma namazı kılınır. Bu şafi mezhebine göre en az üç kişi, Hanefi mezhebine göre kırk kişidir.
Cuma namazı ciddi bir namazdır. Üç defa mazeretsiz terk edenin kalbi mühürlenir. Allah:’’Cuma günü ezan okunduğunda alışverişi ve her işi bırakarak namaza koşun!’’ diyor.
Cuma hakkında İslam alimleri arasında ihtilaf yoktur.
Eğer Cuma kılacak sayı ve kıldıracak imam yoksa o zaman orada öğle namazı kılınır.
Bir mazeretinden dolayı Cuma namazı kılamayan kimse öğle namazını Cuma kılındıktan sonra kılar.
İş sahibi cumaya bırakmazsa ne yapılır?
      Eğer iş veren cumaya bırakmazsa iş bırakılarak cumaya gidilmez, vebal cumaya salmayanındır. Çalışan başka bir iş arayacaktır. İhtiyaç sahibi ise iş buluncaya kadar çalışır. İhtiyacı yoksa o işi bırakır.
Mazeretsiz Cuma kılmamak, ağır sorumluluk getirir. Mazeretsiz Cuma namazı kılmayan için peygamber (as):’’Allah onu perişan etsin, işlerine bereket vermesin’’ demiştir. (İbni Mace:1/343)
Bir hadislerinde de:’’Kim üç defa Cuma namazını özürsüz terk ederse münafıklardan yazılır’’ (Müslim, Cuma:40) buyurmuştur.

Cumanın kazası olur mu?
      Cuma namazı ancak Cuma günü öğle vaktinde öğle namazının yerine kılınır. Cemaatle kılınır. Kazası yoktur.
Cuma tatil günü değildir. Allah:’’Ezan okununca namaza koşun, namaz bitince de yer yüzüne dağılın rızık arayın’’ buyurmuştur. (Cuma suresi 9-10)

Cuma namazı kimlere farzdır?
      Cuma namazı, haftalık bir ibadettir. Cuma, bayram ve cenaze namazından erkekler sorumludur, kadınlar sorumlu değildir. Cuma namazı vaktinde erkeğin iş yapması haramdır. Kadına haram değildir.
Peygamberimiz (as):’’Cuma her müslümana farzdır, ancak; köle, kadın, çocuk ve hasta hariç’’ der. (Ramuz el-Ehadis:199/12)
Cuma namazı fıkıh alimlerine göre;
1-Akıllı müslümana,
2-Ergenlik çağına giren erkeğe,
3-Hür ve sağlıklı olana,
4-Yolcu olmayana,
5-Namaza gitmeye özrü olmayana farzdır.

Bulaşıcı hastalığı olan Cuma ya gider mi ?
      İslamda zarar vermemek, başkalarını incitmemek esastır.
Bulaşıcı hastalığı olan veya görünümü iyi olmayan veya rahatsız edici koku yayan kimse evinde öğle namazı kılar, Cumaya gitmez. Giderse en arkada bir yerde kimseyi rahatsız etmeden kılar.
Peygamber (as):’’Bulaşıcı hastalığı olan, bulunduğu yerden dışarı çıkmasın. Oraya da kimse girmesin’’ buyurmuştur.

Cuma günü oruç tutulur mu?
      Cuma Müslümanların bayramıdır. Cuma günü Müslümanlar tebrikleşecek ve ikram sunulacaktır.
Oruç borçlarını ödeyen, perşembe tutan, cumartesi tutacak olan elbette Cuma günü de oruç tutacaktır. Ona tutma denemez. Yalnız tek Cuma günü oruç tutmak mekruhtur.
Peygamber (as): Yalnız cumayı oruç için ayırmayın.’’ (Riyaz’üs-salihin:1792) buyurur.
Bir gün Cuma günü oruçlu olan birine peygamberimiz sorar:
-Dün oruç tuttun mu?
-Hayır
-Yarın tutacak mısın? O kişi:
-Hayır! Deyince peygamberimiz ona:
-Öyleyse orucunu boz demiştir. (Age.:1795)

Cuma namazı kaç rekattır?
      Cuma namazı kılan kimse önce 4 rekat cumanın ilk sünnetini kılar. Hutbe okunduktan sonra iki rekat imamla beraber Cumanın farzı kılınır. Sonra 4 rekat cumanın son sünneti kılınır. Bundan sonra da 4 rekat son öğle namazının farzına diye niyet edilir. Ardından da iki rekat son sabah namazının kazaya kalan farzına diye niyet edilir.
Cuma günü öğlen namazı kılınmaz. Eğer Cuma namazı kabul oldu ise en son kılınan bir öğle namazı en son iki rekatla da sabah namazı borcu ödenmiş olur. Kaza borcu yoksa nafile namazına dönüşür. Sevap kazanmış olur.
Eğer Cuma namazı kabul olmadı ise, çünkü Cuma namazı için bir çok şart vardır, o zaman öğlen namazı kılınıp o günkü öğle namazı eda edilmiş olur.

Cumanın sünnetlerinden ve farzından sonra zuhru ahir kılınmasa olmaz mı?
      Peygamberimizin ahrette irtihalinden sonra Cuma namazı farklı yerlerde kılınmaya başlanınca, değişik görüşler ortaya çıkmıştır. Oluşan şüphe ve tereddütleri gidermek için zuhru ahir kılınması uygun görülmüştür.
Bunu bir yanlışlıkmış gibi dile dolamanın anlamı yoktur. Bir kimse zuhru ahir kılmazsa bu onun bileceği bir iştir.
Fıkıhcıların görüşü şöyledir:’’Eğer bir yerde birden fazla camide Cuma kılınıyorsa orada zuhru ahir kılınır’’
Şafilere göre bir yerde ilk tekbir alınan camide kılınan namaz, Maliklere göre en eski merkezi camide kılınan namaz Sahihtir. Bu durumda zuhru ahir kılmak uygun olmaz mı? Veya Cuma yollara taşıyor yollun diğer yanında imama uyuluyor veya imamın tekbiri duyuluyor, duyulmuyor, elektrik kesintisi oluyor, o zaman zuhru ahir kılmak daha doğru olmaz mı?
Zuhru ahir kılmak içtihattır. Namazım kabul oldu mu olmadımı şüphesini giderir. Zuhru ahir kılmak tedbirdir, takvadır. Cumanın Sahih olmaması ihtimaline karşı kılınır.
Bir cuma kalabalık olan cemaat elektrik kesilince imamdan önce ve sonra yatıp kalkmalar oldu. Biri bana sordu:’’Ne olacak şimdi dedi’’. Ona:’’Sen zuhru ahiri kıldın mı? Dedim’’ ‘’Kıldım’’ deyince ‘’Allah kabul etsin’’ demiştim.


Bu yazıyı 3.367 kişi okudu.

2 YORUMLAR

  1. Sayın hocam cuma namazının cemaat sayısı HANEFİDE; 3 ŞAFİİ mezhebinde ;40 müslüman olması gerektiğini biliyorum. Fakat herhalde gözünüzden kaçmıştır. Siz tam tersişni yazmışsınız.Mehmet ŞENER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.