Domuz nasıl bir hayvandır? Neden haram kılınmıştır, biliyor musunuz?

Domuz, necistir. Pistir. Her türlü pisliği, kendi pisliği dâhil yer. Görünüşü kokusu da pistir. Leş yer.
Domuz eti insanın mayasını bozar. İnsanın huyunu, karakterini bozar. Peygamberimiz(S.A.V):’İnsan yediğinden ibarettir’ buyurur.
Domuz yemek ve yedirmek için bahane arayanlar oluyor. Domuzu da Allah yaratmıştır, niye yemeyelim diyenler oluyor.
İyice pişirmekten bahsediyorlar. Hz peygamber (as):
-Ateş haram olanı helal etmez’ diyor.(BH.Külliyafı 3/113)
Denizli Tabip Odası 2Şubat 2010 da’ Ilımlı İslam ve Bilim’ adlı konferans düzenlemişti.42 doktora hitap eden İTO başkanı Prof Dr. A.Özdemir Aktan aynen şöyle demiştir:
-‘Din bir şekilde toplumları sürükleyebilmek, idare edebilmek, uyutabilmek için iyi bir silah ‘ifadeleri kullanmıştı. İslam’ın ve dinin soru sormayı zorlaştırdığını öne süren Aktan, İslam dininde domuz eti yemenin haram olmasının tartışmaya açılmasını istemişti. Prof. Dr. A.Özdemir Aktan,’Biz hala domuz eti yemek günahtır’ da kaldık. Bunu tartışamıyoruz. Niçin günahtır?(02-02-2010 Yeni Şafak)
Domuz yedirenler oluyor. Marketlerde, kasaplarda, lokantalarda domuzun haramlığından ve vebalinden korkmayanlar, Müslümanlara domuz yediriliyor. Türkiye’de domuz çiftlikleri var. Domuz çabuk ürüyor, ihraç da olmuyor. Peki, nereye gidiyor bu kadar domuz?
Arnavut köy’de 2004 yılında iki kaçak domuz çiftliği ve içinde 10 bin domuz tespit ediliyor çiftlikler kapatılıyor. Kısa zamanda 10 bin domuz kayboluyor. 10 bin domuzu kim yedi?(23 Aralık 2007 Yeni Şafak)
Domuz yağı kullanmazsak ürünlerimiz yumuşak olmuyor, diyen firmalar var. Ürünlerimizde domuz katkısı yoktur, diyemiyorlar.
Domuzun sadece eti değil her şeyi haramdır.
-Oje, ruj, krem, sabun, çikolata, margarin, sakız gibi yenilen kullanılan şeylerde, temizlik maddelerinde alkol ve domuz katkısı olup olmadığına dikkat edilmelidir.
– Et, kıyma, sucuk, salam, sosis alırken dikkat edilmelidir. Hatta alımı-satımı beslenmesi, domuz işlerinde çalışılması bile haramdır. Domuzdan organ nakli elde edilen insülin, caiz değildir.
Cenab-ı Allah’tan domuzu, ölmüş hayvanı, kanı başta Âdem Peygambere de haram kılmıştır. İslam dan önce Türklerde de domuz yasaktır.
Yahudilikte domuz kesinlikle haramdır. Türkiye’deki Yahudilerde hayvan, Haham başının nezaretinde kesilir ve Kaşer, yani yenilebilir damgası vurulur. Yahudi ithal et yemez. Bilinmeyen et yemez. Yahudi topraklarında domuz çiftliği ancak toprak başka yerden getirilirse, kurulabilir.(06-09-1995-Zaman)
Tevratta domuz yasaklanmıştır: Domuz geviş getirmez;o size mundardır; onun etinden yemeyeceksiniz ve leşlerine dokunmayacaksınız.’(Tesniye 14/8)
-‘Domuz eti yiyenler beni öfkelendirirler.’(İsaya:65)
-‘Domuz eti ve mekruh şeyler ve fare yiyenler…’ diye geçiyor(İsaya:66/17)
Domuz, Hıristiyanlıkta da yasaktır. İncil de şöyle geçer:
-‘Mukaddes olanı köpeklerinize vermeyin ve incilerinizi domuzların önüne atmayın’ (Matta :7/6+8/31-32-33)
-‘Mundar ruhlar çıkıp domuzlara girdiler…(Markos:5/13)
Domuz İslam’da da haramdır. Kuran da şöyle buyrulur:
Kur’an-ı Kerimde Cenab-ı Allah:
-‘Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin…’(Bakara:172)
-‘Allah; size leşi, kanı, domuz etinin ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvanın etinin kesinlikle haram kıldı…’(Bakara:173)+(Maida:3)buyurmuştur.
Bir ayette :’Leş, kan, domuz eti pisliğin ta kendisidir…’(En’am:145) buyrularak domuz, kesin olarak temiz olmadığı ve pis olduğu için haram kılınmıştır.
Peygamber(as) kalabalık bir Müslüman topluluğuna şöyle demiştir:
-‘Şüphesiz ki Allah ve Rasulü, içkinin alınıp satılmasını, ölmüş hayvanın, domuz etinin yenmesini ve putların satışını haram kıldı.’(Müslim Musağat:71)
Dört delile ve dört mezhebe göre domuz ve domuza ait her şey haramdır.
Bu arada şunu da ifade edelim midye, ay hali gören bir hayvandır. Fıkıhçılara göre midyede caiz değildir. Sağlıkçılarda:
-‘Çocuğun sağlıklı gelişmesi, anne karnında başlar. Anne adaylarının sağlıklı bir gebelik süreci için bazı besinlerden uzak durması gerekir. Özellikle gebelikte yenen midye ve karides bebeğin zekâ gelişimini olumsuz etkilemektedir.’ Diyor.(19-02-2008-Yeni Şafak)
Domuzun neden haram kılındığına gelince şunları söyleyebiliriz:
-Domuz geviş getirmez, pis şeyler yer, leş yer, kendisi hastalık taşır, eti en çok yağlı ve insana zararlıdır.
-Domuzdan domuz gribi, domuz yılancığı, domuz vebası, kuduz, şarbon, şap, tüberküloz gibi hastalıklar geçer.
-Domuz eti yiyen hayvanlar üzerinde de olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir.
-Domuz yiyen insanda olumsuz etkilenir. Domuzdan parazitler geçer. Domuz eti ne kadar pişirilirse pişirilsin mikroplar ölmez. Domuz eti, insan karakterini insanın mayasını bozar, domuza benzeme, eşini kıskanmama, pisliğe aldırmama ve maneviyata duyarsızlık gibi haller görülür.
-Domuzdan gıda olmaz şifa olma. Domuz eti E vitaminini öldürür. Domuzdan trişin geçer, veba bulaşır. Cilt hastalıklarına, saç dökülmesine neden olur. Vücudun yapısını bozar. Ayrıca cinnet körlük gibi hastalıklara neden olur. A vitaminini azaltır.
Protein değeri en düşük et, domuz etidir.
-Sığır:18.11
-Dana:18.86
-Koyun:16.27
-Tavşan:22.05
-Tavuk:18.46
-Ördek:21.53
-Domuz:14.43 tür.
150kg domuzun 75 kilosu yağdır. Yani domuzun besleyici değeri yoktur.
Domuz etinin tıbben tespit edilen bazı zararları da şöyledir:
-Domuz eti, iltihaplanmalara sebep olur.
-Doku şişmelerine neden olur.
-Domuzda büyüme hormonu çok yüksek olduğundan şişmanlığa sebep olur ve vücudun şeklini bozar.
-Domuz eti, damar tıkanıklıklarına ve ani ölümlere sebep olur.
Tıbben yapılan bir tespit de şöyledir:
-‘Domuz eti, akciğer ve kan kanserine sebep oluyor. Tedavi oranı ise %37 dir.’(15.12.1996-Zaman)
Bir gazete haberine göre:’Bir lokantada 152 kilo domuz eti ele geçirildi.(20-10-2011-Akif)
Diğer bir habere göre de:
‘İnsan, yediği şeylerden şekil alır. Bütün organları uzmanların ifadesine göre etkilenir. Keçi eti yiyenlerde inatçılık, deve eti yiyenlerde kindarlık domuz eti yiyenlerde ise domuz karakteri oluşur.’(12-2011-Akit)
‘İnsan, yediğinden ibarettir.’ Hadisi mucizevî bir tespittir. Evet, insan ne yiyorsa, o dur.


Bu yazıyı 20.757 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.