Düğün İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Düğünler nasıl yapılmalıdır?
      Düğün, kutsal olan evliliğin ilanıdır. Onun için düğünler milli ve dini olmaktan çıkarılarak yozlaştırılmamalıdır. Kötü örnekler sergilenmemelidir. Güç gösterisi haline dönüştürülmemelidir. Alkol tüketimi, silah atışı, dansözlerle övünülmemelidir. Düğünler günahsız, inancımıza yakışır bir şekilde yapılmalıdır.
Bu böyle olmamalı deniliyor, aynı çirkinlikler yapılıyor. Başkalarına uymaya mecbur değiliz. Günah işlemeyi çağdaşlık ölçüsü sayanlar oluyor. ‘’El ne der?’’ deniliyor. Allah ne der denmiyor.
Lüks, israf sayılacak davetiyeler basılıyor. Diğer yönlerden de israftan kendimizi alıkoyamıyoruz.
Düğün salonlarının hali bir müslümana asla yakışmıyor. Müzik milli değil, eğlence milli değil, giyim kuşam milli de değil dini de değil. Böyle durumlarda düğün sahibinin vebali büyük oluyor. Yanlışlıklarla mutluluk elde edilmez.

Düğünde dansöz şarkıcı seyredilebilir mi?
      Bir kural vardır:’’Günaha götüren şeyde günahtır.’’ Kuranda gözlerin harama bakmaktan alıkonması emredilir. Yabancı birine bakmak gözün zinası olarak kabul edilir.
Dansöze, şarkıcı kadına bakmak insana başka şeyler hatırlatıp düşündürür. Peygamberimiz şarkıcı kadının yüzüne bakmanın helal olmadığını bildirir.
Kadın şarkıcıyı kapalı yerde sadece kadınlar seyredebilir, yalnız söylenen şeyler ahlak dışı, kötü yönde etki yapan şeyler olmamak şartı ile.
İslamda meşru olmayan zevk ve eğlence helal değildir.

Kadın-Erkek dans için ne dersiniz?
      Dans ilkel toplumlarda cinsi duyguların ifadesi olarak ortaya çıkmıştır. Dans figürlerinde tahrik vardır.
Hayvanlar arasındaki dans, çiftleşmeye götürmektedir.
Dans yapıldığı salonda kalmaz. Dans, ayakta tatmin yoludur.
J.J. Rousseau:’’Dans, şeytanın icadıdır’’ der. (Emil:293)
Tolstoy:’’Dans genç ruhları şehvetle tutuşturan bir azdırıcıdır.’’
Dansı bir tuzak olarak görüyorum. Freud bile:’’Dans cinsi arzuların tabii ifadesidir’’ der.
Yabancılarla yapılan dans utanma ve ahlak dokusunu zayıflatır. Dans insanı, aileyi hatta toplumu bir adım ileri götürmez. Çağdaşlıkla hiçbir ilgisi yoktur.
Dans, insanı rahatlatmaktan ziyade daha çok strese sokar.

Hangi düğünlere gidilmez?
      Davet edilen düğüne gitmek, ‘’Hayırlı olsun’’ demek oradaki ikramı yemek sünnettir. Ama bazı düğünlerde vardır ki oraya gitmemek sünnettir.
Bazı düğünler akraba hakkı, komşu hakkı da olsa günah işleniyorsa içkili, dansözlü yani meşru iş yapılmıyorsa gidilmez. Orada işlenen günaha ortak olunmaz.
Peygamberimiz:’’ Sakın sizden biri içki bulunan sofraya oturmasın’’ buyurur. (Tirmizi, Edep:43) Buna göre kötülük işleyenlerin yanında bulunulmayacaktır. Çünkü günah işleyenlerin üzerine Allah’ın gazabı iner.
Allah’a isyan edilen yerde akraba hakkı, komşu hakkı aranmaz. Kötü yerlerde görünmek oradaki yapılanları tasvip etmek, meşrulaştırmak anlamına gelir. Böyle durumlarda tepki gösteren, tavır alanlar kazanır.
İçkili düğünlere gidip, dua etmek, mevlit okumak yanlıştır.
Dikkat edilmediği için kurulan aile yuvalarının temeli sağlam atılmıyor, çabuk yıkılıyor.


Bu yazıyı 1.650 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.