Eğlence İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Eğlencede haram olan şeyler nelerdir?
     İnacımızda eğlence yasak değildir. Ama eğlence meşru olmalıdır. Zamanı, parayı israf ettiren, kötülüğe sürükleyen kötü söz ve müzik eşliğinde yapılan şeyler eğlence değildir.
İçkili, danslı, dansözlü toplantılar normal insan fıtratına uygun düşmez. Ahlaki, manevi kayıplara neden olan davranışlar insanı eğlendirip dinlendirmez. Eğlence yapıcı ve dinlendirici olmalıdır.
Bazılarının eğlence dediği şeyleri Allah şeytan işi pislik olarak bize haber vermiştir. Çünkü bunlar insanın gözünün yüzünün ve kalbinin nurunu alan şeylerdir. Rızkın daralmasına neden olur. Allah’ın gazabını celb eder.
Eğlence insanı günaha sokuyorsa kötü şeyler akla getiriyor. Kötülüğe sürüklüyorsa ve insanı görevlerinden alıkoyuyorsa eğlence meşru değildir.

Namaz yerine spor yapılsa olur mu?
     Namaz islamın 5 temel şartından en önemlisidir. Her müslümana farzdır. Namaz başka bir şeyle ödenmez. Namazı Allah emretmiştir.
Namaz spor için yapılmaz. Sağlık yönü arkadan gelir.
‘’Namaz kılacağına tin tin koş, iki tur at’’ sözleri din düşmanlığına girer.

Düğünlere gidilir mi?
      Bu gün düğün salonlarının durumu uygun değildir. Düğünlerde dans şarkıcı, türkücü dinlenip seyredilemez. Kadın erkek karışık haliyle, alkol alımı ile yapılan düğünlere gidilmez.
Akraba hakkı, komşu hakkı denmez. Allah’ın hakkı önce gelir. Adam gibi düğün yapsın.
Her düğüne gitmek, oradaki şeyleri tasvip anlamına gelir ki günaha iştirak olur.
Peygamberimiz:’’Sakın sizden biri içki bulunan sofraya oturmasın’’ buyuruyor. (Tirmizi edep:43)
Allah: ‘’Doğrularla beraber ol’’ diyor. (Tevbe:119)
Böyle düğünlere kötülüğü engelleme imkanı varsa, ikaz etme, vazgeçirme fırsatı varsa gidilir. Yoksa ‘’kusura bakma sen uygun bir şekilde düğün yapsaydın gelirdim’’ denilir. Bu da bir ikaz ve uyarı olur.


Bu yazıyı 2.668 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.