Evlilik öncesi nişanda ne gibi hatalar yapılıyor biliyor musunuz?

Evlilik, ciddi bir iştir. Çocukken nişanlananlar oluyor. Gençler birbirlerini görmeden evliliğe karar veriyor. Gençler kendi aralarında ana babalarının haberi olmadan evliliğe adım atıyor.
Nişanı nikâh yerine sayanlar oluyor. Nişan, nikâh yerine geçmez ve hiçbir yakınlığı meşrulaştırmaz. Nişan sözdür, tanıma, düşünme devresidir. Bu konuda yanlış ve günaha götüren bir söz var: “Nikâh, önceki günahları siler.”
Birde nişanda nikâh kıyılıyor. Aileler, gençler konuşurken, gezerken günaha girmesin düşüncesiyle nişanla beraber dini nikâh kıydırıyor. İnsanlar kusurlarını gizleyebiliyorlar “Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu” demişler. Bunun üniversiteli günahtan kaçınan gençlerimizde yapıyor. Nikâhı, nefsi için kılıf olarak kullanan genç, mezun oluyor çekip gidiyor. Veya nişanlı, nikâhlı gencin evlenilmemesi gereken biri olduğu anlaşılıyor. Boşamıyor da bu durumda kadın bir başkasıyla evlenemez çünkü kadına nikâh üstüne nikâh olmaz.
Nişanda nikahın bir olumsuz yönüde nikâh sorumluluk getirir. Erkek kadının yeme, içme, giyim, barınma, sağlık gibi ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olur. Kadında kadınlık görevlerini yapmak durumuna düşer. Değilse iki tarafta günaha girer. Nişandan dönmek kolay nikâhtan dönmek zordur.
Eğer dini nikâha mecbur kalındıysa, bacımız, nikah şartı olarak boşama yetkisi istemelidir. Bu can kurtaran simidi olur.
Gençlerin arkadaşlarını şahit göstererek kıydıkları gizli nikâhların çoğu batıldır. İlân yok, denklik yok, mehir yok, ana babanın rızası yok…
Resmî nikâh olmadan dini nikahtan kaçınılmalıdır.
“Gelin ata binmiş nasip aramış” derler. Nişan bozulursa, çoğu zaman “Böylesi hayırlıdır inşallah” denmiyor. İş düşmanlığa dönüşüyor. Hak hukuka dikkat etmek lazım, helâlleşmek gerekir. Yenilen, içilen, giyilenin dışında karşı tarafın eşyaları verilir.
Nişan, ağır bir yük getirmemeli, haddinden fazla uzamamalıdır. Nişan törenlerinde günaha girilmemelidir. Nişan, evliliğe atılan adımdır. Dikkatle atılmalıdır.


Bu yazıyı 1.762 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.