Günah Kalbi Karartır

Günah işleyen, suç işlediği, Allah’ın yasağını çiğnediği için mutlu olmaz. Huzurlu yaşamaz. Vicdan azabı çeker. Suçluluk psikolojisi içinde insanların yüzüne bakamaz.

Ayrıca Allah’ın korumasından çıkar, meleklerin desteğini göremez.

Günah işlemeyi alışkanlık haline getiren kimsenin merhameti azalır. Kalbi katılaşır, zarar verdiği kimselere acımaz. Bu gerçeği her an toplumda görmek mümkündür.

Kur’an’da Cenab-ı Allah günahkârlar için şöyle buyurur:

  • “Biz onların kalplerini mühürleriz.” (A’raf: 100) Günah kârın Allah kalbini mühürler de onlar gerçekleri anlayıp göremezler. Normal insan gibi davranamazlar.

Bir de işlenen günahlar insanı ve insanın kalbini kirletir. Allah:

  • “Onların işlemekte oldukları günahlar kalplerini kirletmiştir” buyurur. (Mutaffifin: 14) Günaha dadanmış olanın kalbi paslanır ve kalbi ölür.

Bu konuda Peygamber (as) da şöyle buyurmuştur:

  • “Bir insan günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta oluşur. Eğer günaha pişman olup tövbe ederse, o siyahlık silinir. Tekrar günaha dönerse, tekrar siyah nokta oluşur. Günahına tövbe etmezse, o siyahlık büyür ve kalbini karartır.” (Ramuzu’L-Ehadis: 26/9)

Böyle biri artık katı kalpli olur. Ondan sevgi, saygı ve acıma duygusu yok olur. Acımadan, utanmadan günah işlemeye devam eder, bir suç makinesi haline gelir.


Bu yazıyı 286 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.