Güzellik İle İlgili Haram ve Helaller

Kadını ticari mal olarak gören istismarcılar, kadının sesinden, cinsiyetinden ve nazik vücudundan para kazanmaktadırlar. Kadın metâ değildir. Bunun için bu yolla elde edilen para helâl bir para değildir.

Zaman zaman yapılan güzellik yarışmaları, kadını alçaltan bir rezalettir. Onun için güzellik yarışması, güzelliğin değil, çirkinliğin teşhiridir. Çirkinliğin yarışıdır. Onun için bütün yarışmalar kadına hakaretten başka bir şey değildir. Birine, “Sen güzelsin” diğerine, “Sen az güzelsin” bir başkasına “Sen çirkinsin” denmesi hangi ölçüye göre yapılmaktadır? Kadının görünümü kendi çabası, kendi becerisi değildir. Bu yüzden 1. 2.. 3… diye sıralama onur kırıcıdır. Çünkü çirkinlik, ayıplama, suçlama, cezalandırma sebebi olabilir mi? ayrıca güzellik de ödüllendirme nedeni olamaz.

Başlangıçta güzellik yarışmaları yabancılar tarafından yapılmış ve yaptırılmıştır. Türk kızlarını yarışmaya sokup, intikam aldıklarını söylemişlerdir. Bu zaferlerini şampanyayla kutlamışlardır.

Bu güne kadar yarışmaya giren, soyunan kızların hemen hemen hepsinin sonu, ya çıldırmak ya da akıl hastanelerinde hayatlarını noktalamak olmuştur.

İnsanı yaratılış gayesi ve görevleri açısından ele alacak olursak, normal bir insan, kendini veya bir yakınını teşhir edemez.

Aslında böyle yarışmalar, hayvanlar arasında yapılabilir. Kabak, hıyar, patlıcan yarıştırılabilir.

Küçük çocukların da yarıştırılması, orada burada mankenlik yaptırılması da son derece sakıncalıdır. Birinci gelemeyen her çocukta yıkım olur. dereceye giremeyen her çocukta kompleks meydana gelir.

Güzellik de, çirkinlik de kadının kendi iradesi sonucu değildir. Gerçek güzellik, ahlak güzelliğidir. Cenab-ı Allah da insanların sûretine, dış güzelliğine bakmaz, kalbine bakar. Yaptığı işlere bakar. Hayatının sonunda da buna göre muamele edecektir. Güzelleri cennete koyacak, ahlakı kötü olanları da cehenneme koyacaktır.

Ahlakı güzel olmayan güzel yüz, geçici bir güzellik olup, bu yolla elde edilen her türlü menfaat meşru değildir. Bütün organizasyonları düzenlemek de yarışmaya katılmak da caiz değildir.

 

ESTETİK MÜDAHALE

Lüzumsuz insan bedenine müdahale, fıtrata vurulan kara bir lekedir.

Kur’an’da: “Biz insanı güzel biçimde yarattık” buyurur. (Tin: 4) ve sorar: “Ey insan! Seni yaratıp, seni düzgün ve dengeli kılan, seni istediği bir şekilde birleştiren, ihsanı bol Rabbine karşı seni aldatan nedir?” (İnfitar: 6-8)

Zaruret yoksa müdahale haram, zaruret nedir? İnsanın kendini veya başkalarını rahatsız eden çirkin görünümdür. Rahatsızlık çekmektir.

Zaruret olmadan yapılan her müdahale dinen meşru olmadığı gibi insan sağlığı açısından da zararlıdır. Yasak olan estetik, güzellik maksadı ve gençleşme arzusuyla kırışan yüzün, burnun düzeltilmesi gibi Allah’ın yarattığı şeklin değiştirilmesidir.

Dövme yaptırılması, göğüslerin şişirilmesi dişlerin seyreltilmesi kaşların yolunması kırışıklıkların giderilmesi yasaktır. (Buhari libas: 85

Sünnet olmak, estetiğe girmez. Bu Allah’ın emri peygamberin sünnetidir.

Meşru olan müdahale görünen yaraların, kaza izlerinin şişkinliklerin yağların yok edilmesidir. Şekil bozukluklarının düzeltilmesidir.

İslam’da süslenmek güzelleşmek caizdir ama değiştirmek ve fıtratı değiştirmek, buna yönelik masraf yapmak caiz değildir. Nisâ Sûresi’nin 119. ayetinde yaratılışı değiştirmenin şeytanın emrine uymak olacağı bildirilmiştir. Şeytanın: “İnsanlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler” dediği bildirilmiştir.


Bu yazıyı 487 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.