İBADETLER

İbadet edebilmek,Cenab-ı Allah’ın bir lütfu ikramı ve hidayetidir.İbadet eden edebildiği,yapabildiği için şükretmelidir.Çünkü her kula nasip olmuyor.

İbadet edememek büyük bir cezadır.Biri Musa peygambere:“Hani benim cezam?der.Musa peygambere vahyolunur:“Ey kulum!ona söyle biz ondan ibadet etmenin zevkini almadık mı?Bundan daha büyük ceza mı olur?

Bir kutsi hadiste de:

-“Bana ibadet et ki,seni ihtiyaçtan kurtarayım,vücuduna rahatlık vereyim,bana ibadet etmezsen,seni ihtiyaç içinde bırakırım.Vücuduna zahmet veririm,kalbine sıkıntı bırakırım.”buyuruyor.(H.H.Erdem.40K.Hadis:20)

Kuranda da:“Kim beni anmaktan(ibadet etmekten)yüz çevirirse,şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve onu kıyamet gününde kör olarak diriltiriz.”(Taha:124)buyrulmuştur.

Bir çöl adamı gelerek:

-Ey Allah’ın Peygamberi!Yaptığım zaman Cennet’e girebileceğim işleri bana öğretir misin?şeklinde soru yöneltince,Peygamberimiz şöyle buyurur:

-Allah’a ibadet eder,hiçbir şeyi ona ortak koşmazsın,farz kılınan namazları kılar,zekatını verirsin,Ramazan orucunu da tutarsın.

Bu cevabı alan adamcağız,şöyle söylenir:

-Nefsim kudreti altında bulunan Allah’a yemin ederim ki,bunları yapacak fakat ne artıracak,ne de eksik bırakacağım.

Böyle diyerek ayrılınca,Peygamberimiz sahabilerine şöyle buyurur:

-Cennetlik bir adama bakmaktan sevinç duyacak bu adama baksın.(Buhari,Savm 4,Müslim,Zekat 85)

Kalbim temiz,Allah’ın benim ibadetime ihtiyacı mı var?

Çalışmakta bir ibadet gibi söyler şeytanın tuzağıdır.Şeytan Abdulkadir Geylani Hazretlerine seslenir:

-“Ey kulum Abdulkadir!Artık sen iyice olgunlaştın.Senden ibadet mecburiyetini ve mükellefiyetini kaldırdım.Nefisle mücadelenden artık  vazgeç.Senin ibadet etmene gerek kalmadı”diye seslenir.Geylani Hz’leri,ibadetten azat edildiğini söyleyen bu sese şöyle cevap verir:

-“Ey İblis!Bana tuzak kurma.Beni böyle bir tuzağa düşüremezsin.”Şeytan sorar:

-“Bu nidanın benden geldiğini nasıl bildin?”.

Abdulkadir Geylani Hz.’leri cevap verir:

-“İnsanların en çok ibadet edeni Allah’ın Resulü idi.Cenab-ı Allah,ibadet etme mükellefiyetini ve mecburiyetini ondan kaldırmamış,benden mi kaldıracak?

İbadet kime yapılır?İbadet Allah’a ve Allah rızası için yapılır.İbadete başkası karışırsa,başka bir niyet olursa o zaman ibadet,ibadet olmaktan çıkar,kişi şirke düşmüş olur.

İbadetten önce bilgi gelir yani fıkıhsız ibadet olmaz.

Fıkıh ilmini bilmenin zaruret ve önemini peygamber(a.s) şöyle ifade etmiştir:

-“Bilenin günahı bir günahtır.Cahilin günahı iki günahtır.Bilen günaha düştüğü için azap olunur,cahil ise hem günaha düştüğü hem de öğrenmediği için azap olunur.”(Ramuz el-Ehadis:286/8)

-“Fıkıhsız ibadet olmaz.”(Age:482/4)

-“Fıkıh bilmeden ibadet eden gece karanlıkta inşaat yapıp da gündüz olunca yıkan kimseye benzer.”(Age:292/3)

Hangi ibadet makbul olur?

Az ateşle yemek pişmez.Yapılan ibadet tam ve devamlı ise,yapana zevk veriyorsa,temiz mide ile yapılıyorsa,O ibadet makbuldür.Cenab-ı Allah şöyle buyurur:

-“Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine itaat et.”(Hıcır:99)

Bir ayette de:”Eğirdiği ipliği büktükten sonra bakıveren kadın gibi olmayın”buyurur.(Nahl:92)

Peygamberimiz de:”Allah’ın en çok sevdiği amel,devamlı olan ameldir.”(Riyaz üs-Salihın:152)Bir Müslüman’a da:”Falan gibi olma.O geceleri ibadet ederken,gece ibadetini bırakıvermiş.(Age:154)


Bu yazıyı 587 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.