İslam Dininde Erkek ile Kadının Tokalaşması

İslâm’da kadınla kadının, erkekle erkeğin tokalaşması, saygı, sevgi ifadesidir. Aynı zamanda sünnettir.

İki cinsin birbirleriyle sınırsız tokalaşması ise, fitneye sebep olur. İki cins, ne ölçüde tanışırlarsa tanışsınlar tokalaşmazlar, öpüşemezler. İslâm’da harama götüren şeyde haramdır. Bu, dinimizin koyduğu bir tedbirdir.

Bu gibi şeylerin dinle alakası olmadığı gibi, medenilikle de çağdaşlıkla da alakası yoktur. Bunlar hataların, yanlışlıkların ve pişmanlıkların başlangıcı olmaktadır.

Bugüne kadar inancı zedelemek, mahremiyeti kaldırmak isteyenlerin icat ettiği sebepler vardır. Nişan öp, düğün öp, bayram öp, yaşgünü öp, gel öp, git öp…

İnancımıza göre; her organın bir zinası vardır. Gözlerin, kulakların ellerin zinası vardır. Bakmak göz zinasıdır, müstehceni dinlemek kulak zinasıdır. Müstehceni söylemek dil zinasıdır, dokunmak da el zinasıdır. Sebep nedir? Kötülüğe giden yolları tıkamaktır.

Allah Rasûlü : “Elin zinası tokalaşmaktır” buyurmuştur. Bir hadiste de: “Sizden birinin başına demirden bir şişin batırılması, kendisine helâl olmayan bir kadının dokunmasından daha hayırlıdır” demiştir.

Hz. Peygamber, biat alırken hiçbir kadının elini tutmamıştır. Onlardan, sözlü olarak biat almıştır. Onun eline hiçbir kadın eli deymediğine dair hanımı Hz. Aişe (ra) yemin etmiştir. (Buhari Ahkam : 49) Biat alırken kadınlar Hz. Peygambere:“Sen bizim elimizi tutmadın” deyince, Peygamber: “Ben kadınlarla musafaha yapmam” demiştir. (Nesai Biâ : 18+İbni Mace Cihad : 43)

Bir hadislerindede Hz. Peygamber : “Yabancı bir kadının elini tutanın eline, kıyamet günü ateş konacağını ifade etmiştir. (Bak : Fethul Kâdir 7/98)

Halil Günenç Hocaefendi : “Yabancı kadına bakmak haram olduğu gibi dokunmak da haramdır… Kadınla tokalaşma yasağı, kadını aşağılamıyor bilakis şerefini kurtarıyor. Kötü niyetli kimselerin şehvetle el uzatmasını engelliyor:” (G.M.F. 2/164) demiştir.

Prof Dr. M. Esad Coşan : “İslâm’da el sıkmak yok. Hz. Peygamber hiç tutmamış. Kınarlarsa, benim dinim böyle dersin savıştırırsın” (Güncel meseleler: S.257) der.

İslâm’da aynı cinsler arasında musafaha yapılır, salavat getirilir ve dualaşılır. Cuma, kandil, bayram tebrikleşilir. Bu, dostluğu pekiştirir, muhabbeti arttırır.

Hz. Peygamber :

“İki müslüman birbirleriyle karşılaşıp da el sıkışırlarsa küçük hataları bağışlanır” (R. Salihın 2/891)buyurmuştur.

Bazıları, el tutmayanı kınıyor. Kadın:”Yoksa beni çirkin mi buldun” diyor. Mesele ; inanç meselesidir. El tutmayınca kadın aşağılanmaz.

Bazı yetkililer el tutmuyor diye nice insanları dışlıyorlar. Meslekten bir yetişmiş eleman uzaklaştırılıyor. O kişi kolay yetişmedi. Birde ortada suç yok.

Babalar anneler eşler hanım bacılarımıza ve kızlarımıza el öpmeleri ve tutmaları konusunda zorlamamalıdır. Daha çok yardımcı ve destek olmalılardır.


Bu yazıyı 5.182 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.