İslam Dininde Haklar

Hz.peygamber (SAV) şöyle  buyuruyor:

“Öyle bir zaman gelecek ki,kişi kazancının ,yiyip  içtiğinin nereden geldiğine , haramdan mı helalden  mi olup olmadığına bakmayacak .”

Son zamanlarda çok değiştik.Herkes değişti.Ya iyi yönde değişti,yada olumsuz  yönde değişti.Yalnız biz değil dünya değişti.

–     “Medeniyiz,Hak hukuk” diyenlere:hani  insanların hakkı?

–     “Çağdaşız,Demokratız” diyenlere:hani başı örtülü bacının hakkı?diye sorak acaba ne cevap alırız.

Haktan korkan ,hak yemekten kaçınan insan çok az.hak yemek, açık gözlülük olarak kabul ediliyor.Adeta teşvik ediliyor

İnsanımız dikkat etmiyor hak yiyor, sonrada helallaşı veririm diye düşünüyor .Nasıl helallaşılır bilmiyor gizli kalmış suçların,”helal et_helal olsun” demekle helallaşılamayacağını bilmiyor.

Bugün kul,Allah hakkını ödemiyor,kul hakkına riayet etmiyor.Kendisini dünyaya getirip,büyüten ana baba hakkı nedir bilmiyor. Akraba bilmiyor evlat bilmiyor, es bilmiyor, komşu bilmiyor, emek bilmiyor, alın teri bilmiyor.

Bu konu, ana babasının yaptığı haksızlığa karşı direnen, ana babasının yediği hakkı,kendi parasından nasıl ödeyebileceğini soran bir bacımın telefonu üzerine hazırlanmıştır.

Bacımın bu hassasiyeti beni çok duygulandırdı.Allah bacımdan razı olsun.böyle  imanlı

İhlaslı, takvalı kardeşlerimin sayısını artırsın.

Bir yerde islam varsa ,herşey güzeldir,herşey tatlıdır.O ortam huzurludur. İslam yoksa istenmeyen şeyler olur, üzücü şeyler olur

Müslüman,haksever olmalıdır.

Kendini ibadete veren ve Allah’a karşı vazifesini yerine getirirken, yaratılmamışlara karşı borcunu ihmal eden Abdullah b.Amr b.el-As’ı, peygamberimiz (s.a.s) şöyle uyarmıştır.

“Vucudunun senin üzerinde hakkı vardır; gözünün senin üzerinde  hakkı vardır; hanımının senin üzerinde hakkı vardır; misafirin senin üzerinde  hakkı vardır.Her hak sahibinin hakkını ver.” (Buhari, Edip, 84,85)

Her canlının hakkına saygılı olmadığımız taktirde hesaplaşma Gününde zor durumda kalacağımızı peygamberimiz şöyle  bildirmiştir.

“Kıyamet gününde haklar sahiplerine geri verilecektir.Boynuzlu koyundan ,boyunsuz koyunun bile öcü alınacaktır.” (Müslim, Birr, 60.)

“Hayatta en mühim şey imandır.iman  olmadan hiçbir  işin,hiçbir amelin hayrı yoktur.”

İmandan sonra sıra hak hukuka gelir,temiz yaşamaya gelir.

Peygamberimiz: “Kıyamet gününde haklar, sahiplerine geri verilecektir.”

Boynuzlu koyundan boynuzsuz koyunun bile öcü alınacaktır “Buyurarak hak hukukun önemine işaret etmiştir.Bunu için Allah’a ve ahiret gününe inanan. Hak hukuka son derece dikkat eder. Kendi aleyhine bile  olsa doğruluktan şaşmaz.

Birgün biri hışımla gelir kaba bir şekilde peygamberden alacağını ister .Bu kalabalık müslümanları kandırır dövmek isterler peygamber onları durdurur.

–     “Bırakın hak sahibinin söz hakkı vardır “der ve borcunu  fazlasıyla ödedikten sonra şöyle buyurur:

–     “Sizin en hayırlınız , borcunu eniyi şekilde ödeyeninizdir”.

Hz peygamber (SAV) dibi ıslak olan çuvalın nedenini sormuştur.”aldatan bizden değildir” buyurmuştur.Ebu  Cehilin kapısını hışımla çalarak Hıristiyanın hakkını almıştır.

Atalarımız, çürük yumurtasını pazara götürmemiş, komşunun ekinini yiyen ineğin sütünü  üç gün yere sağmış,satın aldığı tarladan çıkan,içi altın dolu küpü ,tarlayı satın aldığı adama götürüp vermiş oda kabul etmemiştir. Mahkemelik olmuşlar, Kadın ikisinin çocuklarını evlendirerek meseleyi çöze bilmiştir.

Ne yazık ki günümüzde en önemli  konu olan hak hukuk konusu en çok ihmal edilen bir husus olmuştur. Hak hukuk gözeten, enayi, çalıp çırpan,gasp eden hülasa hak yiyen açık göz  olarak nitelendirilir hale gelmiştir

Hak hukuku koruyan insan hakların riayet eden yöneticilerde azalmıştır.Milletin hakkı,insanımızın hakkı resmen çiğnenir hale gelmiştir.

Ne yazık ki bugün insanımız en tabii hakkı olan dini özgürlüğünü bile kullanamaz hale gelmiştir.

Hakkın olmadığı yerde insanlık olmaz,özgürlüğün olmadığı yerde demokrasiden söz edilmez.

İslam insan hakları konusunda çok geniş düşünür,asla ayrım yapmaz .Bir insanı öldürmeyi bütün insanları öldürmek, bir insanı kurtarmak bütün insanları kurtarmak olarak kabul eder. (Maida : 32)

İslâm insanları eşit tutar. Hz peygamber haklar yönü ile insanları bir tarağın dişleri gibi sayar.

İslâm başkasına ait konuşmayı,dinlemeyi,mektubu okumayı hakka tecavüz sayar

Herkes islâm, din vicdan inanç ve ibadet hürriyeti ayrıca dinini anlatma hürriyeti tanır.


Bu yazıyı 540 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.