İslâm Müslümanları geri bırakmış olabilir mi ?

İşte iftiranın  biride bu. Bügünkü geriliğimiz dindeki geriliğimizden dir. Kendimizi inkâr dönemine girince  gerilik başladı. Hurafelere yöneldik. İslama sahip çıkmadıkki, terk ettiğimiz din, bizi nasıl geri bırakmış olabilir?

İslâmdan uzaklaşınca  kaza kader ve tevekkül  anlayışımız değişti. Çalışma yok, tedbir yok, tevekkelallah. Hani deve sağlam kazığa bağlanacaktı?

İslâm bizi geri bıraktı iddiası 1860 yıllarında başladı. O zaman Ziya paşa şu cevabı vermişti:

İslâm imiş devlete pabende-i terakki, evvel yağ idi, işi bu rivayet yeni çıktı.

Peyami safa ise bu iddilara şöyle cevap verir:

“Bizim din yüzünden geri kaldığımızı ileri sürenler vardır.  Hakikatte biz her sahada olduğu gibi dinde de geriyiz geriliğimizi dine  bağlayanlar, dinde niçin geri olduğumuzu  aynı sebebe atfedebilirler mi? Eğer dine bağlılıkta, dini öğretim ve teşkilatta çok ileri teknikte ve sanayide  geri olsaydık, bu geriliğin sebebini dinde bulanların haklı olduklarını düşüne bilirdik”

Bu şekilde  düşünenlere kendi dilimiz kendi ifademizle değilde başka ifade ile cevap verelim: Filozof Reimaruz: “Türklerin dini Müslümanlığı, şu veya bu şekilde itham edenlerin büyük bir ekseriyetinin Kur’an-ı okumamış olduğundan eminim” derken, gobineau da: “İslâmi  emirlerin ilerlemeye  mani olduğunu göstermek isteyenlerin fikirlerine iştirak etmek güçtür. Bunun aksi daha mantıklı görünüyor” demiştir.

Harvard üniversitesi sinden Juan Enriquez şöyle demiştir: İslam dünyası, insan medeniyetinin ve başarısının öncüsü olmuştur. Bu medeniyetler Avrupa da 300 yıl  daha  ilerideydi. Şimdi Kostarikanın gerisinde kaldı. Söyleyin tanrı aşkına böyle ilerici bir dinle nasıl geride kaldınız?  (19-01-2003- Yeni Şafak)

İslam  bizi geri bırakmadı, biz islamı terk ettik!


Bu yazıyı 208 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.