Kadın Kocasının İzni Olmadan Sadaka Verebilir mi?

Kadın, üzerine borç olan sadaka, öşür ve zekat gibi sorumluluklarını kocasına sormadan verir. Bu onun üzerine borçtur.

Eğer mal kadına ait ise, o zamanda verilmesi gereken hayır kurumlarına, ihtiyaç sahiplerine, ufak tefek yardımlarda bulunabilir. Buna izin gerekmez. Hatta evin ihtiyaçları için bırakılan paralardan artan kısmındanda kapıya geleni boş döndürmemek için birşeyler verilebilir.

Eğer mal, kocaya ait ise; onun izni olmadan onun parasından sadaka veremez, hayır yapamaz, izni olmadan kocasından parasından harcamada bulunamaz. Kocasının haberi ve izni olmadan cebinden para alamaz, yiyip içmeye de olsa para harcayamaz. Ancak koca, zengin, ama evi ve çocukları için zorunlu giderlere para vermiyor ve harcamıyorsa, o zaman kadın, ancak ihtiyaç kadar kocasının cebinden alıp harcamada bulunabilir. Bunda günah yoktur.

Büyük çapta hibe konusuna gelince bu biraz farklıdır. Bir kadın ziynetlerini peygambere getirir:

-“Ben bunları hibe ediyorum ya Rasûlallah” der.

Hz. Peygamber kadına :

-Kadının kendi malından da olsa, kocasının izni olmadan caiz değildir. Sen izin aldın mı? der. Kadın:

-“Evet deyince peygamber kocasına adam salıp izin verdin mi?” diye sordurur. Kocası “evet” deyince peygamberimiz kadının hibesini kabul etmiştir. (K. Sitte : 17/2389)

Bazen bacılarımız mânevi yönden etkileniyor; yüzük, küpe, bileziğini veriyor, bu örneği unutmasınlar. Düzeni bozacak, huzuru kaçıracak işler yapılmazsa daha uygun olur.

İslâm’a, islâm ahlakına en uygun olan, eşler arasında güvenin sarsılmaması, aile düzeninin bozulmaması için bacımız bir iş yapacağı, bir alışveriş edeceği zaman, eşine danışması, onunla istişare etmesi ve eşinin gönlünü almasıdır.

Kadın, ancak şu durumlarda izinsiz dışarıya çıkabilir.

1-Kadının yanında mahrem hısmı varsa farz olan hacca gidebilir. Burada koca hakkı farzın önüne geçmez.

2-Kadın başkalarında olan hak ve alacaklarını gidip alabilir.

3-Koca, dini öğrenme konusunda kadına yardımcı olmuyorsa kadın dini toplantılara gidebilir.

Çünkü bir müslümanın dinini öğrenmesi, ibadetlerini kulluk görevlerini bilmesi, kadın olsun, erkek olsun üzerine farzdır. Kocası bu konuda yardımcı olamıyorsa, izin vermelidir ki, vebâlden kurtulsun. İzin vermezse kadın aile yuvasına zarar getirmeyecek şekilde cemat toplantılarına gider. Peki izin almadı. Dinini bilmek farz olduğu için Allah’ın emri, kocasının izninden önce gelir.

Peki gittiğini kocasından gizlerse yalan olmaz mı? Kadın gezmeye giderse, o zaman yalan olur. Dinini öğrenmek istiyorsa gidebilir yalan olmaz.

4-Koca, haftada bir ana babaya gitme ayda yılda bir yakınlarına ziyareti engelleyemez. Kadın aynı gün içinde ziyaret yapabilir. Hastalık varsa, başka bakacak yoksa, kadın ana babasına elbette bakacaktır. İzin olmasada bakar. (Prof. Dr. H. Döndüren Aile İlmihali : 252)


Bu yazıyı 8.931 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.