Kadın Neden İmam Olamaz?

Cenab-ı Allah kadını erkeği eşit olarak yaratmış, imandan ibadetten, sosyal görevlerden ikisini de sorumlu tutmuş, Peygamberimizde “ilim öğrenmek, kadın erkek herkese farzdır” buyurmuştur. Fakat cinsiyet yönü ile bazı farklı görevler verilmiştir. Bu görevlerin farklı oluşunda da kadının korunduğunu görürüz.

Kadının erkeğe imamlığı olmaz. Kadının kadınlara imamlığı mekruhtur. Eğer kadın, kadınlara imam olursa, öne geçmez, safta durur. Meselâ; tesbih namazında öne çıkmadan o söyler diğerleri tekrarlar.

Kadınla erkeğin yakınlığı ne olursa olsun aynı hizada namaz kılamazlar. İkisininde namazı bozulur. Kadın erkek birbirlerine yabancı değillerse kadın biraz geri durur. Birbirlerine yabancı iseler, aralarında bir engel, bir perde bulunmalıdır.

Bu durum, asla kadını aşağılamak değildir. İslâm Peygamberi : “Cennet, anaların ayağı altındadır” buyurarak kadına en yüksek payeyi vermiştir.

Zaman zaman soruyorlar kadın hayvan kesebilir mi? diye usülüne uygun çeker besmeleyi, tavuk da keser, kuzu da keser. Kendine güveniyorsa dana da keser, kurban da keser. Kestiği de yenir.

Kadınla erkeği, eşitlik kavgası yaptıramazsınız. Yaratılışı farklı görevleri farklıdır. En önemlisi de, biri kadındır. Biride erkektir.


Bu yazıyı 4.535 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.