KANDİLLER KUTLAMALAR

Zaman vardır,diğer zamanlardan daha üstündür.Onda farklılıklar vardır.Bizim için adeta fırsat kılınmıştır.Bunlar saattir:Cuma günündeki saat gibi gündür,gecedir veya bir olay nedeniyledir veya ay kutsal kılınmıştır.

 

a)-Aylar içinde üç aylar: Recep,Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır.Bu ayların kıymeti diğer aylardan farklıdır.Yapılan ibadetlerin sevabı diğer aylarda yapılan işlerin sevabından farklıdır.Bu aylar toparlanma ayı ve değişim aylarıdır.Yani bu mübarek aylarda mübarek olunur.

 

b)-Ramazan ayı ayların sultanıdır.Kur’an bu ayda inmiştir.Bu ayda bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi vardır.Oruç bu ayda farz kılınmıştır.Bu ay af ayıdır,şeytanların bağlandığı aydır.Bu ayda cennet kapıları açılır,cehennem kapıları kapanır.Bu ay sabır ayıdır,yardım ayıdır:fakirinde zengininde kurtulmak için fırsat ayıdır.

 

c)-Günlerin hayırlısı Cumadır içinde öyle bir saat vardır ki,dualar red olmaz.Cuma din ve sosyal açıdan bütün Müslümanlar için çok önemli bir gündür.

Buluğ çağına gelmiş her erkeğe Cuma vaciptir.Sivil Cuma,daru-l harp gibi bahaneler Cuma sorumluluğunu düşürmez.Bildirildiğine göre üç cumayı terk mazeretsiz terk edenin kalbi mühürlenir,münafıklardan sayılır.İki yakası bir araya gelmez,işinde bereket olmaz.

Bir yerde cumaya izin yoksa,izini vermeyen sorumlu olur Cuma kılamayan başka iş arayışına girer.Cuma kılamayan o günün öğle namazını kılar.Cuma günü Cuma saatinde üzerine Cuma vacip olan kimsenin çalışması,kazanç sağlaması helal olmaz.

Cumanın iki rekat farzını kılıp çıkmak doğru değildir.Peygamberimiz dört rekat daha sünnet kılmış ve kılın demiştir.Zuhr-u ahir kılmak tedbirdir ibadeti azaltmak şeytanın oyunudur.

 

d)-Bayram günleri de mübarek günlerdir.Neşe  günleridir.Sevinç günleridir.Sosyal ilişkilerin doğruya ulaştığı günlerdir.Kurbanla ilgili ileri geri  konuşanlar kurban kesmeyen kimselerdir.

Bayramlara;Şeker bayramı,et bayramı diyerek bayramlar dini vasfından ayrılmamalıdır.

Dinde birçok şeyi tartışmaya açıp kafa karıştıranlara itibar edilmemelidir.

Allah’ın emri olan kurban,kanla,vahşetle anılmamalıdır.

Kurbanın yerine parasını vermek,sorumluluktan kurtarmaz.İbadet başka ibadetle değiştirilmez.İbadetin şekli,kalıbı değiştirilemez.Kurbanı havale edenler kesileceğinden emin olmalıdır.Kurban eti ile derisi ile bir bütündür.

Kurbanı abdestli,namazlı,duasını bilen,tekbir getiren,ehil kimseler kesmelidir.İnançsız,ateist kimsenin kestiği hayvan kurban olmaz,eti yenmez.

Kurban edilen hayvanın kanı midesindekiler,cinsel organları,hayaları,kıkırdakları,derisi,bezeleri yenmez.Kurban bayramı sabahı başlayan 23 vakit teşrik tekbirleri unutulmamalıdır.Kurban bayramında bir sürü tereddütler oluyor kafalar karışıyor,yasin ihtiyacı olanlara,mersin götürülüyor.Adam bayram namazına gitmiyor.Cahiliye adeti olan silah atıyor.

Kurbanda tavuk kessek,hindi kessek olmaz mı?Faizle kurban alınır mı?Derisini kesene versek olmaz mı?Kurban hayvan katliamı değil mi? Gibi haram para ile kurban ibadeti olmaz.Kurban derisinin şerefine balolarda kadehler boşaltanlara deri verilirse,kurban eksik olur.Deri parası dansöz parası olacaksa,kurban kurban olmaz.

Geçen yıl tarım bakanlığının bir açıklaması oldu.Kurbanda kesilen hayvan  sayısı yüzde 10’dur.Yıl boyu kasapların kestiği hayvan sayısı ise yüzde 90’dır.Fırtına koparmanın,fitne çıkarmanın,kan bayramı,hayvan katliamı demenin bir manası yoktur.Adam birkaç aylık kuzuyu meze yapıyor,ondan sonra kurbana dil uzatıyor…

 

e)-Kutladığımız 5 tane kandil vardır:

 

1-MEVLİD KANDİLİ:Alemlere rahmet olarak gönderilen,İbrahim’in duası,İsa’nın müjdesi,Amine’nin rüyası,dedesinin:”yerdekiler göktekiler övecektir”dediği  büyük insan Muhammed Mustafa’nın doğduğu,dünyayı şereflendirdiği gecedir.

 

2-REGAİB GECESİ:

İhsanın,ikramın bol olduğu af gecesi,kurtuluş gecesi,duaların kabul edildiği rahmet gecesidir.

Bir hadiste:“5 gece vardır ki,dualar red olmaz.

-Regaib Gecesi

-Berat

– Cuma ve

-İki bayram geceleri”buyrulur.

 

3-MİRAÇ GECESİ:

Peygamberimizin Cenab-ı Allah’ın huzuruna kabul edildiği gece,Peygamberimizin büyük bir mucizesi,beş vakit namaz bu gecede emredildi.Bu gece Peygamberimiz  cennet ve cehennem ehlini gördü.

 

4-BERAT GECESİ:

Tevbe ve duaların kabul olduğu kurtuluş gecesi.Her işin tayin ve takdir edildiği gece:bir yıllık amel bu gece değerlendirilir,rızıklar bu gece belirlenir.

 

5-KADİR GECESİ:

Bin aydan daha hayırlı,83 yıllık ömre bedel,hakkında sure olan gece.Kur’an-ı Kerim bu gece indirildi.

İnsanın kaderinin değiştiği gece.

Bir hadiste:”Bir kimse inanarak ve mükafatını umarak kadir gecesini ihya ederse,geçmiş günahları af olunur.”buyrulur.(Ramuz el-Ehadis:436/11)

Bu geceler,diğer gecelerden farklıdır.Yapılan ibadetlerin sevabı daha fazladır.Bu geceler birer fırsat olarak verilmiştir.Bu geceler iyi değerlendirilmeli,nasipsizlerden olunmamalıdır.

 

1-Muharrem(Hicri Yılbaşı):

 Kutsal yolculuk,Mekke’den Medine’ye hicret,Medine’ye varış günü on Muharrem,kutladığımız mübarek zamanlardır.

Bazı değerleri ihmal ettirme ve unutturma günleri olan Anneler günü,babalar günü,yaşlılar günü gibi günlerin bizimle ilgisi yoktur bunlar ihmal edilen günlerdir.Bizde 365 gün anneler,babalar ve yaşlılar günüdür.

Hele ahlaksızlık gecesi haline getirilen yılbaşı gecesinin bizimle hiçbir ilgisi yoktur.

Yılbaşı yozlaşma gecesidir.İsa’yada,Musa’yada,Muhammed’e de(sav)isyan gecesidir.İçki,kumar,fuhuşla İsa peygamberin doğumu kutlanmaktadır.

Noel Baba ile Dede korkutumuz ,Mevlanamız,Yunusumuz,Hızır (a.s) unutturulmaktadır.Yılbaşı bizim için

Muhasebe gecesidir.Bir yılın hatası ile sevabı ile değerlendirilip,gelecek yıl için önemli kararların alınacağı gecedir.

İlk yılbaşı eğlencesi bizde 1829 da İstanbul da İngiliz gemisinde bazı paşalara eğlence sunulması ile başladı.Sonraki yıllarda misyonerlerin gayretleriyle Anadoluya hızla yayıldı.1935 te Başbakan İsmet İnönü 31 Aralık öğleden sonra ve 1 Ocak günlerini  tatil etti.2739 sayılı kanunla kabul edildi.


Bu yazıyı 720 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.