Kozmetik ile gelen tehlikeleri biliyor muyuz?

Özetle; kozmetikle gelen tehlikeler şöyledir:
-“Deride tahriş, Kimyasal yanık, alerjik şişlik, kanser, cilt hastalıkları, kısa bir süre sonra eskisinden daha da çirkinleşme.” (12.08.1997. Türkiye)
“Sağlık-Sen tarafından hazırlanan raporda dünyada kozmetik ürünleri üzerine yapılmış önemli araştırmalara dikkat çekiyor. Raporda, ABD Ulusal Meslekî Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’nün kozmetik ürünler de 800 den fazla zararlı kimyevi madde bulunduğunu ortaya çıkardığı hatırlatıldı. Raporda arıca saç boyası kullanan kadınların mesane ve lösemi kanserine yakalanma risklerinin, kullanmayanlara oranla yüzde 70 daha fazla olduğu kaydedildi. Öte yandan parfümlerin içinde bulunan kimyevi maddelerin, sinir sistemi bozukluğu, nefes düzensizliği ve alerjik reaksiyonlara yol açabildiği tespit edildi.” (28 Temmuz 2006- Yeni Şafak)
Güzelleşeceğim derken üzülen birçok insan var. Güzelleşme uğruna sağlığını kaybediyor.
Kozmetikler sadece kullanıldığı süre içinde etkilidir. Zararı ise süreklidir.
Prof. Dr. Ümit Ukşal maçlarda yüzlere sürülen boyaların cilt hastalıklarına yol açtığına dikkat çekmiştir.(25-06-2002- Zaman)
Parfüm, kolonya, saç spreyi, deterjan, vazalin krem, traş kremi, şampuan, kalıp sabun, bulaşık deterjanı, çamaşır beyazlatıcılarda kullanılan Benzaldehit maddesi uyuşturucu etkisi yapar, ışığa duyarlı hale getirir, ağızda, boğazda, gözde, deride, akciğerde tahrişe sebep olur. Mide bulantısına karın ağrısına sebep olur. Böbreklere de zarar verir.
Cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılan A-Hidroksi Asit maddesi de cilt tahrişine ve isiliklere neden olur.
Ruj, krem, allık içinde bulunan Asetamid MEA maddesi ise saç ve deri kuruluğuna, alerjik reaksiyonlara sebep olur. Böbrek ve karaciğere kanserojen etki yapar. (21.07.2003, Vakit)
Masum gibi görünen kozmetiklerin uyuşturucu bağımlısı yaptığı uyarısında bulunulmuştur.
Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sunar Birsöz, parfüm çeşitleri, sprey ve deodorantların sürekli kullanılması halinde uyuşturucu bağımlılığına yol açabileceğini söyledi.
Evlerimizde bulunan ve çoğu kez hiç düşünülmeden kullanılan parfüm, sprey ve deodorantlar, ilk bakışta masum kozmetik ürünleri gibi gözükse de içerdikleri maddeler açısından geleceğimizi tehdit edebilmektedir. Uçucu maddeler grubuna giren hiperkabon ve nitrous oksid içeren bu kozmetiklerin kullanımı konusunda aileleri uyardı. (23-09-1995- Zaman)
Estetik ameliyatlar ve kozmetikler Micheal Jackson’u tanınmaz hale getirmiştir.
“Deodorant kullanımı, kanser riskini arttırıyor.”(08-08-2004-Yeni Şafak)
“Hamilelikte kullanılan, makyaj, bebeğe zarar veriyor.”(13-07-2002-Zaman)
“Kozmetik ürünler vücutta alerjik reaksiyonlara yol açıyor. Özellikle göz sağlığını önemli ölçüde etkiliyor.”(30-11-1994-Zaman)
Bazı kozmetik ürünlerin alkol ve domuz yağı katıldığı için İngiltere’de yaşayan Müslüman bir iş kadını, içinde hayvansal yağ ve alkol olmayan helâl makyaj malzemelerini satışa sunmuştur.(31-Temmuz-2010-Yeni Şafak)


Bu yazıyı 494 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.