Kur’an’a nasıl saygı gösterebiliriz?

Kur’an’da “O’na ancak temiz olanlar dokunabilir” (Vakıa:79) buyrulur. Abdestsiz,
cünüp olan kur’an’a dokunamaz. Hayızlı, nifaslı dokunamaz.
Kur’an ayetleri cep melodisi yapılamaz.
Kur’an yemin kitabı değildir. Olur olmaz el basılıp yemin edilmez.
Kur’an üzerine yemin edilirse herâyet için keffaret gerekir.(Bak:Ramuz el –Ehadis:417/10)
Bugüne kadar Kur’an-ı Kerime içten ve dıştan utanç verici saldırılar olmuştur. İslâm’ın yayılmasından endişe eden Batı, Kur’an’a saldırmıştır. Bahaneler uydurularak her vesile ile İslâm’a, Kur’an’a, İslâm peygamberine saldırmış ağır hakaretler yapılmış. Bunun kilise destekli olması ayrı bir üzüntü kaynağıdır.
A.B.D. Florida da kilise papazı Kur’an yakmıştır.(20 ağustos 2010 –Yeni şafak)
A.B.D li rahip sones Kur’an-ı Kerim yakmaya kalkmıştır.”(11 Eylül.2010 –Yeni şafak) Bu İslâm dünyasından gelen sert tepkiler karşısında gerçekleşmemiştir.
1950 den önceki iktidar döneminde Askerler, Türkçe ezan nöbeti tutar. Kur’an okuyanlar, okutanlar tutuklanır dövülür ve hapse atılırdı. Camiler ya ahır olur yada buğday ambarı yapılırdı. Ahırlarda Kur’an öğrenimi gizlice yapılabilmiştir. 1923 ten 1950 yılına kadar din, Kur’an düşmanlığı devam etmiştir.
Daha sonraki yıllarda ayni zihniyetin devam ettiği görülmüştür 1970 li yıllarda hiçunutmam Risaleleri Arapça kitapları toprağa gömdük.
İhtilaldan sonra Kenan Evren Reisi Cumhur iken bir gazeteci şöyle soru sorar : Efendim konuşmalarınızda Kur’an’dan örnekler veriyorsunuz niçin? Cevap: “ millet cahil olduğu için , onları ayetlerle oyalıyorum.”
Askerler tarafından Kur’an, Yasin kitabı, irtica delili sayılmıştır. (2 mayıs -2011- zaman)
Dindar subayların evlerine sıksık baskın yapılmış evde bulunan Kur’anlar suç delili sayılıp el konulmuş sahipleri de TSK dan ihraç edilmiştir. (6-mayıs 2011 Yeni Akit)
Kur’an hakkında yalan iddia ve iftiralarda bulunmuştur. Bazılarını şöyle sıralaya biliriz.:
– Kur’an-ı Muhammed uydurdu.
– Bize Kur’an yeter
– Tefsir, Tercüme okumak günahtır.
– Bazıları da Kur’an-ı okumayın. Ne anlıyorsunuz?
– Kur’an ölülere fayda vermez.
– Kur’an-ı yanlış okumak büyük günahtır.
– Her ayet bize lazım değil, lazım olmayanlar çıkarılsın.
– Tefsir ve tercümenin caiz olmadığını söyleyenler vardır. Kur’an, okunsun, anlaşılsın ve yaşansın diye inmiştir. Allahın emir ve yasakları nereden öğrenilir? Yabancılar kendi dillerinde çevrilmiş Kur’an’larla Müslüman olduklarını söylüyor.
Dört hak mezhebe göre tefsir ve tercüme caizdir. Geniş bilgi için bak: H.günenç, Günün meselelerine fetvalar 1/82+Elmalı Tefsin1/8+286+0 Kesioğlu Kur’an bilgileri:213-214+ Diyanetin Kur’an meali sunuş:9+Hadis Ans:3/339) Ayrıca :Nahl:44+ Kamer:17)


Bu yazıyı 3.006 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.