MALAZGİRT ZAFERİ

1071. Bir tarafta İmparator Romanos Diogenes. 200 bin asker, 3000 altı asker. Diğer tarafta 54 bin askeri ile Alparslan. Alparslan’ın barış teklifine Diogenes: “Size kılıçtan başka bir şey yok.” Cevabını veriyor. Devam ediyor: “Kendisi ile sulhu Reyde yapıp, İsfahan da kışlayacağım. Atlarımı da Hamedan da sulayacağım” cevabını veriyor.

Alparslan’ın elçisi Savtiğin: “atlarınız Hamedan da sulanır ama sizin nerede kışlayacağınızı bilemem” diye cevap veriyor.

Alparslan şehitlik elbisesi olarak beyaz elbise giyiyor: “ kefenim budur.” diyor.askerlere şöyle hitap ediyor: “kimin gönlü gitmek isterse gitsin. Üzerinizde kimsenin cebri yoktur. Ben işte şehitlik kefenimi giydim., ölürsem bununla gömün yerime oğlum Melik Şah geçsin.”

Savaş bitti. Diogenes esir alındı. Alparslan: zillete düşen kavmin büyüklerine merhamet ediniz , ayetine göre muamele etti. Bizans imparatoruna sordu:

-Zaferi sen kazansaydın ne yapardın?

İmparator:

-Kamçılatırdım.

Alparslan:

-Benim ne yapacağımı zannediyorsun?

İmparator:

-Ya öldürürsün, ya ülke ülke dolaştırıp süründürürsün, yada afedersin. Bu ihtimali pek düşünmüyorum diye cevap verdi.

Alparslan onu af etti, tahtını iade etti. Fakat kendi adamları onun gözlerini oyup, sokaklarda sürüdü.

Bir Cuma sabahı Allah’a karşı

Malazgirt’te 54 bin er

Bestelediler en güzel marşı

Allahu Ekber Allahu Ekber

Alparslan Türkistan tarafına sefere çıkmıştı. Ceyhun nehri kenarında bir kale vardı. Kale feth edildi. Kale muhafızı Yusuf Alparslan’ın huzuruna getirildi. Yusuf fırsatını bulup Sultan’ın üzerini atladı, bıçağı ile onu yaraladı. Sultan bu yara ile şehit olur.

Sultan’ın son sözleri şunlar olur:

-“Hayatımda gurura asla yer vermedim. Hep Allah’a verdiklerinden dolayı şükrederdim, fakat dün ordumu görünce gururlandım. Karşıma çıkacak kimsenin olmadığını düşündüm. Bunun için Allah Yusuf gibi birini karşıma çıkardı. Tutsak olan birinin elinde Allah ölümümü hazırladı.”


Bu yazıyı 362 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.