Mezhep nedir,Gerekli midir?

Mezhep,görüş demektir.

Peygamberimizden sonra,Müslümanların sorularının cevaplandırılması ile mezhepler ortaya çıkmıştır.Bunlardan dört tanesi Kur’an ve sünnete uygun bulunmuştur.

Her bir Müslüman mezheplerden birine göre hareket eder.Eğer bir konuda tıkanma olduysa,bu dört mezhepten birine göre hareket eder.Buna mezhep taklidi denir.

Zaruret yokken başka bir mezhep taklid edilemez.Ayrıca zaruret olmadan başka bir mezhebe geçilemez,mezhep değiştirilemez.Yer değiştirme,evlilik nedeniyle uyum daha iyi sağlanacaksa,veya başka bir mezhep daha hoşuna gidiyorsa,mezhep değiştirilebilir.

Her müslümanın Kur’an’dan ve sünnetten tek başına hüküm çıkararak dini görevleri yerine getirmesi mümkün değildir.Hak mezheplerinden birine uyarak dinini yaşaması daha kolay ve vebalsizdir.

Dört tane hak mezhep vardır.Bunlar Hanefi,Şafi,Maliki ve Hanbeli’dir.Bu mezheplerin kurucuları kendi görüş ve bölge özelliklerine göre Kuran ve sünnet yardımı ile soruları cevaplandırmışlar,problemleri çözmüşler ve mezhepler  oluşmuştur.

Bu mezheplerin görüşleri birbirine ters görüşler değildir.Özde fark yoktur,teferruatta fark vardır.Dört mezhep İslam açısından zenginliktir.

Nakledildiğine göre İmam-ı Azam Hazretleri Veda haccını yapıyor ve Allah’a niyazda bulunuyor:”Allah’ım,benim içtihadım doğru mezhebim hak ise bana yardım et.Çünkü ben senin için,Muhammed(sav)’ın  şeriatını takrir ettim”der.Hafiften bir ses ona:”Sen doğruyu söyledin…”cevabını verir.(Prof.Dr.Osman Turan,Selçuklular ve islamiyet. Sh.18)

Mezhep ayrımı yapmak:Alevi,Sünni ayrımı yapmak doğru değildir.Ayrımcılık,kardeş olan aynı vatanın evlatlarını birbirine düşürmek,düşman oyunudur.Alevi de Allah ‘a,peygamberlere,Kur’an’a bağlı ve Hz.Ali’yi daha çok seven kimselerdir.

Alevilik de İslamdır.Hz.Muhammed (a.s) Alevilerinde peygamberidir.Alevilik,Sünniliğin karşıtı değildir.Sünni,Alevi  farklılığını devamlı körükleyenler İslam düşmanı güçlerdir.Kafa karıştıranlardır.


Bu yazıyı 2.143 kişi okudu.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.