Namazın Çeşitleri

Namazları şöyle özetleyebiliriz:

 

1- Farz namazlar: Bu da ikiye ayrılır:

a) Farz –ı Ayn: Mükellef olan her Müslümanın kılması gereken farz namazlarıdır. Bunlar beş vakit namazın farzları ve Cuma namazının farzıdır.

b) Farz –ı Kifaye: Bazılarının kılması ile diğerlerinden düşen cenaze namazıdır.

2- Vacip Namazlar: Vitir, bayram namazları, tilavet secdesi ve sevih secdesidir. İnsanın kılacağım diye adadığı namazlar ve bozulan nafile namazın iadesi gibi.

3- Sünnet Namazlar: Beş vakit namazın sünnetleridir. Bunları peygamber (as) kılmış ve kılın demiştir. Bu da ikiye ayrılır:

a) Müekket sünnetler: Peygamberin terk etmediği sünnetlerdir. Sabahın sünneti, öğle, akşam ve yatsının son sünnetleridir.

b) Gayr–ı müekket sünnetler: Peygamber (as)’ın mazereti sebebiyle ara sıra kılmadığı ikindinin sünneti ve yatsı namazının ilk sünnetidir. Teravih namazı müekket sünnettir.

4- Nafile namazlar: Sevap kazanmak ve Allaha yaklaşmak için kılınan namazlardır.

Peygamberimiz (as) şöyle buyurmuştur:

– “Bir kul kıyamet gününde ilk önce namazdan sorulacak. Eğer namazı tam çıkarsa, kazananlardan ve kurtulanlardan olur. Eğer namazı eksik çıkarsa, kaybedenlerden olur. Farz namazlar eksik çıktığında Cenab-ı Allah: “Bakın kulumun nafile namazı var mı? der. Eksiklikler nafile namazlarla tamamlanır. Diğer amelleri de bu tarzda hesap edilir.” (R. Salihin: 2/398) (Tirmizi: Salât: 305) buyrularak nafilelerin önemi belirtilmiştir.

Nafile namazlar, iki rekât olarak kılınır. Sabah namazı vakti, güneş doğarken, zevalde iken, batarken, ikindi ile akşam arası, hutbe okurken, farz namazın vakti daraldıysa nafile namaz kılınmaz.

Mezhebimize göre kaza borcu olan da nafile namazı kılar.


Bu yazıyı 1.636 kişi okudu.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.