Neden okumalıyız dersiniz?

Cenab-ı Allah insanı yarattıktan sonra peygamberleri aracılığı ile sahifeler ve kitaplar göndermiştir. En sonda Kur’an-ı Kerimi göndermiş “oku!” diye emretmiştir. İnsana ihtiyaç olmasaydı kitap indirmez, “oku”da demezdi.
Demek ki ilk emir ne? “oku!”
Kur’an’da bilgi gündüzün aydınlığına, bilmemezlik gecenin karanlığına, bilen insan gözleri görene, bilmeyende gözleri görmeyen köre benzetilmiştir. İlimle cehalet, bilenle bilmeyen asla bir tutulmamıştır.
Din ilimlerini bilmek, ibadetten önce gelir. Bilgisiz yapılan ibadetler kabul olmaz. Kabul olsa da sevabı olmaz. Bilgisiz ibadet eden şeytana maskara olur. Ya yanlış yapar yada eksik yapar.
Dinde bilgisi olmayan, bid, at ve hurafelere meyleder. İşine geleni yapar. İbadetleri azaltanlara uyar. İbadetleri azaltmanın şeytani bir iş olduğunu bilmez.
İnsanın okumaya ihtiyacı vardır. Kitapsız olmaz. Kitaba tatilde olmaz. Kitap okuyanın tatili de olmaz, boş zamanı da olmaz.
Kitapsız toplumun geleceği, geçmişi olmaz. Dalsız ağaç gibi meyve vermez. Kitapsız toplumun düşüncesi merhameti olmaz. O toplumu bencil insanlar oluşturur. Kötü huylar, kötü alışkanlıklar geçerlidir. Zaman çarkı boşuna döner:
Bir ailede kitaplık yoksa, kitap okunmuyorsa, o ailede huzur olmaz, geçim olmaz. Boşluğu kavgalar doldurur.
Çare?
-Okumak, okutmak.
-Okumayı sevdirmek
-İş yerinde, kahvehanelerde, hapishanelerde ve her evde kitaplık kurmak,
-Doğum günü, kandillerde, bayramlarda hediyeleşmelerde kitap hediye etmek.
-Çocukları ödüllendireceğimiz zaman kitapla ödüllendirmek.
-Evlerde okuma saati oluşturmak. Oyunlar yerine, televizyonun karşısında robotlaşmak yerine kitap okuma alışkanlığını kazanmak, kazandırmak.
-Okunan kitabı bir başkasına verip okumasını sağlamak.
-Hapishanede hapis hayatı kitap okuya okuya biter. O insanların değişmeye ihtiyaç, vardır. Düzelmeye ihtiyacı vardır. Bu da ancak kitapla olur. Hapishaneye giden hediye kitap götürmeli,oradaki kütüphane zenginleştirilmeli.


Bu yazıyı 307 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.