Organ Bağışı ve Organ Nakli İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Organ bağışı caiz midir?
      Peygamberimiz:’’ İnsanların en faydalısı insanlara en çok faydalı olandır’’. ‘’Dünyada insanların ihtiyacını giderenin Allah’ta ahrette ihtiyacını giderir. Organ bağışlamak dinen caizdir. Çünkü faydalı bir iştir. Kan bağışı da aynıdır. Bu bir yardımlaşma ve ihtiyaç gidermedir. Atalarımız:’’ Bu gün bana yarın sana demişler.
Yalnız organın ve kanın para ile satılmaması gerekir. Bu yolla elde edilen para helal görülmemiştir.

Organ nakli ne zaman caizdir?
      Eğer zaruret ve mecburiyet varsa organ nakli yapılabilir. Burada sağ kimsenin organı alınmaz. İzinsiz kendisinin ve yakınlarının izni, vasiyeti yoksa organ alınmaz. Organı alınan kimsenin yaşama ümidinin kalmaması lazımdır. Organ ücreti alınmaz, organ naklinde estetik ve keyfilik olmamalıdır.

Günahkârın organı alınabilir mi?
      Günahı işleyen insanın kendisidir. Organ vasıtadır. Kötüye kullanılmıştır. Günah organın kendisi değildir. Kötü bir insana bile-bile organ verilmemelidir. Hayat bulan kişi o organla başkalarına zarar verecekse bundan kaçınılmalıdır.
Temiz yaşantısı düzgün insanlar arasında nakil olursa, çok güzel olur.Bir insana hayat vermek olur, onun yakınlarını da sevindirmek olur.

Kan verene hiçbir ücret verilmez mi?
      İnsan kutsal bir varlıktı. Hiçbir şeyi alınıp satılamaz, ama kan verenin yol masrafını vermek, çalışıyor o gün işe gitmediyse o günkü yevmiyesini ödemek arabası ile geldiyse benzin parasını vermek, hak yönü ile gereklidir.
Kan verene: Şuna bir şeyler alırsın denilerek ikramda bulunulabilir.


Bu yazıyı 1.797 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.