Resim İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Dinde hangi resimlere izin yoktur?
      Bazıları bu resim yasağına aklım yatmıyor diyor. Bu yanlıştır. Çünkü dinin kurallarını Allah ve Resulü koyar. Biz ya kabul ederiz ya da kabul etmeyiz.
Resim heykel bir sanattır. İslam sanata karşı da denmez.
İnsanlık tarih boyunca put devri yaşamıştır. İnsanlar kendi elleri ile yaptıklarına tapmış, ona ibadet etmiş, onun önünde eğilmiştir.
Peygamberimiz resim, heykel yapanlara kıyamet gününde yaptıklarına can ver denileceğini ve azaba mağruz kalacaklarını haber vermiştir. (R.Salihin:3/226)
Hz. Aişe resimli bir yastık alınca peygamberimiz iyi karşılamamış ve ‘’resim heykel bulunan eve melekler girmez’’ demiştir.
Meşru olan resim ve şekiller şunlardır: Cansız varlıkların resimi ve şekli, küçük çocukların oyuncakları ve yarım insan resimlerinde sakınca yoktur.
Resmi evraklar için resim çektirilir.
Hatıra aile resimleri saklanabilir.
Müstehcen resime izin yoktur.
Vara yoğa resim çektirmemek gerekir.

Duvara anne babamın resmini asabilir miyim?
      Anne babanın resmi hatıra olarak duvara asılabilir. Evde namaz kılınan odada resim varsa üzeri örtülür öyle namaz kılınır. Kıble tarafında resim varsa kaldırılır. Diğer zamanlar aile fotoğrafları neden asılmasın.
Büyüklerimiz resmi ve şekilleri pek tavsiye etmemiştir.
Paranın üzerinde bulunan resimlerin cepte iken namaz kılınmasında sakınca yoktur.
Üzerinde canlı resim olan seccadede namaz kılınmaz. Cami, Kâbe resimleri olan seccade de namaz kılınır.

Evin duvarlarına sporcu, artist ve sanatçı resimleri asılması uygun düşmez. Bir eve melekler girmezse şeytan girer. Çünkü gençler bazılarının resimlerini ilahlaştırıyor. İnsan vücuduna bazı resimlerin yaptırılması ise dinen caiz değildir.


Bu yazıyı 2.265 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.