Stresin çareleri neler biliyor musunuz?

-Her türlü olumsuzluktan uzak durmaktır. Çünkü olumsuzluk vücudun savunma sistemini yıkar. Onun için inançsızlık, ahlaksızlık, karamsarlık insanı mutsuz kılan şeylerdir.
-Ölüm ötesi inanç, strese yer vermez.
-Allahtan gelene razı olmak, her şeyde bir hayır vardır düşüncesi, yersiz endişe ve korkulara manidir.
-İbadet hayatı, olana şükür, olmayana sabır, insanın sıkıntıya girmesini önler.
-Dini hayat, insanın imrenip kıskanmasına manidir. Peygamber(as) :“ Sizden biri kendisinden üstün olanı görünce, hemen kendinden aşağıda olana baksın, haline şükretsin.” ( Buhari, Rikak: 30) buyurur. Bu haset duygusunu kırar.
-Öfkeyi yenmek, insanı rahatlatır. Mutsuz olacağı, pişmanlık duyacağı söz ve davranışı önler.
-Hoş görü, insanı mutlu kılar. Affetmenin bağışlamanın insan sağlığı açısından büyük faydaları vardır. Nefret ve düşmanlık, sağlığı olumsuz etkiler.
-Empati, dayanışma, paylaşma insanı mutlu kılar.
Harvard Üniversitesi, aralarında John F. Kenedy’nin de bulunduğu mezunlar üzerinde 42 yıl süren bir araştırma yaparak mutluluğun 7 sırrını tespit etti: 1.Olgunluk ve uyum 2.Eğitim 3.İyi Evlilik 4.Sigara kullanmamak 5.Alkol almamak 6.Spor 7.İdeal kilo (19-05-2009-Yeni Şafak)
– Bazı ülkeler bağırma, telefon fırlatma, karda buzda denize girme gibi çılgınlıklarla stres atmaya çalışmaktadır. Bu tür şeyler insanı daha çok strese sokar. Maçlarda ki bağırıp çağırmaların nelere sebep olduğunu görüyoruz.
-Kötü arkadaş, yaramaz eş, kötü ortam, kötü alışkanlıklar çağın hastalıklarını körüklüyor.


Bu yazıyı 498 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.