Yapılan Her Şey Tespit Ediliyor

Cenab-ı Allah her şeyi görüyor, biliyor ve soracak. Hiçbir şey gizli kalmayacak. İnsan her şeyi ile yaratılacak. Hatta parmak izine kadar bütün organları ile yaratılacak. Organları, işledikleri günahlara şahitlik edecek.

Kur’an’da şöyle bildiriliyor:

  • “Mahşer yerine geldikleri zaman; kulakları, gözleri ve derileri işledikleri şeye karşı onların aleyhine şahitlik edecektir.”
  • “Derilerine: Niçin aleyhimize şahitlik ettiniz derler. Onlar da: Her şeyi konuşturan Allah bizi de konuşturdu…” derler. (Fussılat: 20-21)

İnsanın her yaptığı tespit ediliyor. Dünyadaki gibi filme alınıyor, fişleniyor. Melekler insanın her yaptığını yazıyor. Kur’an’da şöyle bildiriyor:

  • “İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen, yazmaya hazır bir melek bulunmasın.” (Kaf: 18)

İnsanın sağında, solunda yazıcı melekler vardır. Sağındakiler yaptığı iyi şeyleri yazar, solundakiler de işlediği günahları yazar. Buna göre amel defterini ya sağından alır, kurtulur, ya da solundan alır cehenneme boylar.

İbretlik bir olay anlatmışlardı. Bir adam ve bir kadın günah pazarlığı yapar. Adam önde kadın arkada giderlerken onları duyan bir adam kadına yaklaşır der ki: “Ben sana daha fazla para vereceğim.” Kadın bu sefer onun peşine takılır. Biraz sonra adam kadına döner: “Bizim yapacağımızı görenler olsa, yakalansak ne olur?” Kadın: “Cezalandırılırız.” Adam tekrar: “Peki dört kişi görse?” Kadın: “Cezamız kesinleşir ve daha ağır olur” der. Adam: “Öyleyse bu günahı biz işlemeyelim; dört şahit var; sen, ben ve sağımızdaki, solumuzdaki kiramen kâtibin yani yazıcı melekler” der. Bunun üzerine kadın pişman olur, ağlayarak geri döner.

İnsan günah işlerken görülmediğini, bilinmediğini zannetmemelidir. Allah’ın, meleklerin gözü önündeyken, Allah’tan korkmalıdır. Allah’a inanan günah işlemez ve Allah’a isyan etmez.

İnanan bilir ki, her şeyin hesabı bir bir sorulacaktır.


Bu yazıyı 171 kişi okudu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.