Zekat İbadeti

Zekat, sosyal içerikli bir ibadettir.Hem verene, hem alana faydası dokunur.Toplumda sevgiyi saygıyı oluşturur.Ahlaki çöküntüyü önler.Şefkat, merhamet duygularını doruğa çıkarır, malı temizler, arındırır.Malı fanilikten ebediliye taşır.

Zekat hem veren için hem alan için sigortadır.Zekat büyüme, çoğalma, artma anlamına gelir.82 ayette zekattan bahsedilmiştir.27. ayette namazla birlikte bahsedilmiştir.

Zekat, mala olan hırsı kırar.İnsanı Allah’a yaklaştırır.Zekat fakirin hakkıdır.Yoksula, düşküne, borçluya,Allah yolunda çalışana, yolda kalmış olana, verilir.İnsanın bakmak zorunda olduğu kimselere verilmez.

Zekat, helal maldan verilir.Riya karıştırılmaz.Onur kırılmadan verilir.Zekat, kameri aylara göre verilir.

(355 güne göre verilir.)

Zekat verilirken, zekat malları toplanır.Zekatı öyle hesap edilir.Eğer intikal edenin miras malının zekatı verilmediyse, onu helalaştırmak, öleni borçtan kurtarmak için zekat verilir.

Tarım ürünlerinin de zekatı vardır.Buna öşür denir.

Zekat vermeyenin hali, Salebe gibi perişan olmaktır.Mal benim onu ben kazandım, o benim babamdan başkalarının ne hakkı var denemez.Zekat vermekten kaçınılmaz.Şeytan en kuvvetli adamlarının malını hayra sarf edenlere musallat eder.

Zekat veren, Allah’a borç vermiş olur.(Hadid:11)

Zekat malı temizler bereketlendirir.(Tevbe:103)

Zekat hesap edilirken güzel hesap edilmeli ve emrolduğu gibi verilmelidir.İşe yaramayan mal, zekat olarak verilmez.Yoksa telef olur.

Malı bir yıl dolmadan eşine çocuğuna devretmek, onda bir yıl dolmadan geri almak, şeytani bir oyundur.Asla zekat sorumluluğundan kurtarmaz.

Ramazan ayı içerisinde kişinin zenginliğine göre fıtır sadakası verilir.İhtiyaç sahiplerine kaş yapalım derken göz çıkarmadan verilecek bir sadakadır.

Fıtır sadakası başın gözün sadakası olduğu için aile reisi, ev halkının vacip olan sadakasını verir.Fıtır bölünmez.Oruç tutamayan tutamayacak olan özür sahibi her oruç için o yılın fitre miktarını ihtiyaç sahiplerine verir.


Bu yazıyı 633 kişi okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.